Elcoteq peab tööjõu pärast võitlema

Piret Reiljan 26. oktoober 2006, 00:00

Kas tööjõu vähesus ja üha suurem surve palkade tõstmiseks võivad viia Elcoteqi tootmise kolimiseni Tallinnast välja, näiteks Venemaale?

Teil on õigus - tööjõukulud on Venemaal madalamad. Kuid tööjõukulud moodustavad ainult väikese osa kogu tootmise kuludest ja pole seega ainus otsustav faktor. Palju tähtsam on näiteks suhe tootmise kvaliteedi, aja ja kogukulude vahel. Samuti peame arvestama, et oleksime lähedal toote lõppturule.

Seni oleme olnud edukad Eestis oskustööliste värbamisel ja oleme võimelised teenindama oma kliente Tallinnas.

Kuid madalat töötuse taset ja palkade kasvu arvestades peame neid probleeme varasemast rohkem silmas pidama. Oskustööjõu kättesaadavus on meie jaoks väga oluline ja kuna Eestis, eriti Tallinnas, on töötuse tase väga madal, käib oskustööjõu pärast äge võitlus.

On selge, et konkurentsivõime säilitamiseks peab Elcoteqi Tallinna tööstus pidevalt tootlikkust tõstma, et lisada teenusele lisaväärtust. Siiski pole me seni teatanud ühestki plaanist tootmine Eestist välja kolida.

Kuidas olete rahul Tallinnas asuva tootmise käekäiguga?

Me ei avalikusta tööstuste kohta eraldi tulemusi, kuid üldiselt oleme oma 14 Eestis tegutsemise aastaga rahul. Meie Tallinna tootmine ja mahud ei erine oluliselt meie teistest tootmistest üle maailma.

Millised on Elcoteqi tulevikuplaanid uute tööstuste rajamisel?

Viimase kahe aasta jooksul oleme avanud uusi tehaseid Brasiilias, Indias ja Venemaal ning meil on neis tehastes veel kasvuruumi. Venemaal avasime tehase seetõttu, et vajasime rohkem ruumi Euroopa turule tootmiseks, kuid ei soovinud teisi Euroopa tehaseid (k.a Eestis ja Ungaris) oluliselt laiendada.

Praegu on meie globaalne võrgustik suurepärane - meil on tugevad tööstused kõigil suurtel turgudel Euroopas, Aasias ja Ameerikas ning piisav võimsus oma klientide teenindamiseks.

Isegi kui nõudlus suureneb, saame olemasolevate tehaste võimsust kasvatada, viies sinna juurde nii palju tootmisseadmeid, kui vaja.

Kas plaanite Euroopas lähiajal suuremaid investeeringuid?

Meil pole praegu suuri plaane Euroopas või mõnes muus piirkonnas. Investeerime vastavalt nõudlusele ja meie enda hinnangutele. Tulevikus on võib-olla vaja investeerida uutesse seadmetesse, kuid see on asjade loomulik käik.

Milliseid tulemusi ootate tänavuselt viimaselt kvartalilt?

Oleme arvestanud, et selle aasta neljanda kvartali müügi- ja tegevuskasum jäävad kolmanda kvartali tasemele. Lähtudes kolmanda kvartali tulemustest, võime järeldada, et viimases kvartalis meie käive võrreldes möödunud aasta sama ajaga pisut suureneb, kasum aga mitte.

Maailma juhtiva elektroonika allhanketootja Elcoteqi puhaskasum vähenes tänavu kolmandas kvartalis mullusega võrreldes 57 protsenti ehk 214 miljonilt kroonilt 93 miljonile.

Ettevõte teatas, et kasumlikkuse kahanemine on tingitud nõudluse vähenemisest Euroopas ja kulude suurenemisest Ameerikas.

Käive vähenes Elcoteqil mullusega võrreldes kahe protsendi võrra, ulatudes 18,3 miljardi kroonini, mis vastas ettevõtte ootustele.

Elcoteqi sõltuvus kahest suurkliendist Nokiast ja Ericssonist vähenes mullusega võrreldes kümme protsenti, andes käibest 73% asemel 63%.

Eestis avas Elcoteq oma üksuse 1992. aastal. Tallinnas on ettevõttel ligi 3500 töötajat kogu kontserni 24 000st.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing