Kõrglahutusega TV: teler on, pilti pole

Enn Heinsoo 26. oktoober 2006, 00:00

Suur osa Eestis müüdavatest teleritest on küll võimelised uue, HDTV standardi kõrge lahutusega pilti edastama, kuid teenust, mis nende omamist õigustaks, ei tule niipea.

ASi Levira juhatuse liikme Indrek Lepa sõnul on maapealse või kaabli kaudu leviva HDTV tulekut väga raske ennustada. "Ise pakuksin täielikku tulekut aastaks 2012, selleks ajaks on võib-olla analooglevi ka täielikult kadunud, konkreetseid plaane meil aga ei ole," ennustas Lepp. "Ei maksa üle enda varju hüpata, HDTV tehnoloogiat ei ole kasutajale nii väga veel vaja," lisas ta.

Elektroonika jaemüüja ONOFFi televiisorite tootejuhi Artto Lohu arvates peaks televiisori valimisel olema olulisem jälgida erinevate uut tüüpi liideste olemasolu ning ühildumist tänapäeval olemasolevate tehnoloogiatega. "HDTV on tehnoloogia, mis on kohal, kuid hetkel sellele rakendust ei ole," lisas ta.

"Nii vedelkristall- kui ka plasmatelerite keskmine eluiga on 60 000 töötundi ehk kümme aastat, mis on juba võrdne kineskooptelerite omaga ja telerit vahetatakse tavaliselt selle pärast, et tahetakse lihtsalt uut," rääkis Lohk.

Elioni meediasuhete juht Ain Parmas rääkis, et soovivad HDTVga õigel ajal valmis olla. "Meie võrgutehnoloogia toetab HDTV edastust, kui suureks probleemiks on veel HDTV toega kliendiseadmete turg," selgitas Parmas. Samas kinnitas ta, et HDTV jaoks on Elionil plaanis hakata kasutama MPEG4-standardit ning 12 megabitti sekundis on täiesti piisav.

"Digitaalse kaabeltelevisiooni süsteemi jaoks on esimesed HDTV toega digibokside mudelid välja tulemas ning oleme neid ka testinud. HDTV pakkumisel IP-põhiselt üle ADSL-võrgu (IPTV) on seis veidi kehvem. Euroopa turule mõeldud vastavaid seadmeid lubatakse alles järgmise aasta alguseks," lisas Parmas seadmeturu olukorra kohta.

"Paralleelselt tehnika arendamisega on meil läbirääkimised telekanalite esindajatega 2-3 HDTV kanali leviõiguste ja litsentside saamiseks. Aastavahetuse paiku on ilmselt selge, millal võiks teenusepakkumisega alustada, ning mis kanalid tulla võiksid, on ebaselge," kirjeldas Parmas tulevikku.

High Definition Television (HDTV) (kõrglahutustelevisioon) tähendab televisioonisignaali edastamist kõrgema eraldusvõimega, kui seda võimaldavad traditsioonilised formaadid (NTSC, SECAM, PAL). HDTVd edastatakse ainult digitaalselt, seetõttu juurutatakse seda just koos digitaaltelevisiooni käivitamisega.

Turunduseesmärkide täitmiseks kasutatakse ka termineid HD ready (kõrglahutustelevisiooni valmidus) ja HD compatible (kõrglahutustelevisiooniga ühilduv). Need terminid väljendavad seda, et vastava märgistusega televiisor või ekraan on võimeline vastu võtma pildisignaali üle HDMI.

Isegi mõned HD ready-seadmed ei pruugi omada vajalikku pikslite arvu, et kuvada 1080realist (1920×1080) või 720-realist (1280×720) HD-standardpilti täiseraldusvõimega ilma interpolatsioonita.

MPEG-4 - 1998. aastal kinnitatud heli- ja pildikodeerimisstandardite grupi nimetus. Peamised kasutusalad on veebipõhised voogesitused, videofonid ning ringhäälingutelevisioon.

HD compatible-seadmed on sageli standardlahutusega seadmed, millel on lihtsalt HDMI-liides. HD ready ja HD compatible terminid on seetõttu segadust tekitavad.

SDTV (Standard Definition Television - tavaeraldusega televisioon) on televisiooni standard, millel on madalam eraldusvõime kui HDTV süsteemil.

SDTVd kasutatakse analoogtelevisiooni ning enamiku digitaaltelevisiooniprogrammide puhul. Kõik Eestis edastatavad teleprogrammid edastatakse SDTV-formaadis.

IPTV (Internet Protocol TeleVision - IP-televisioon) on tehniline lahendus, kus edastatakse digitaaltelevisiooni teenuseid tarbijateni, kasutades IP-d või laivõrguühendusi.

Allikas: digitv.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing