Eesti suurima panga juhid vastasid lugejate küsimustele

Annika Matson 26. oktoober 2006, 16:57

aripaev.ee lugejate küsimustele vastasid
Hansapanga Grupi finantsdirektor Kristina Siimar, Hansapank Eesti peadirektor
Priit Põldoja ning Hansapanga meediajuht Kristiina Tamberg.

Online-pressikonverents kestis 15.00 - 16.00


Miks on Hansapanga internetipangas teenustasud? Millal need kaovad?


Kristiina Tamberg, Hansapanga meediajuht: "Teenustasu ehk teenuse hind kujuneb vastavalt selle teenuse poolt pakutud väärtusele. Miinimumina peab tasu katma teenuse osutamiseks tehtud kulutused. Et makse saaks toimuda, selleks peavad olema tehtud kulud tehnoloogiasse ning selle kanali arendamiseks ja tööshoidmiseks. Lõpliku teenuse hinna määrab nõudluse ja pakkumise vahekord. Hansapank teeb iga kuu üle 1 miljoni pangasisese makse tasuta. Pangasisesed maksed on tasuta näiteks noortele ja pensionäridele. Lisaks on kõigile klientidele tasuta maksete tegemine otsekorraldusega."


Miks ei vasta küsimustele Erki Raasuke?

Kristiina Tamberg, Hansapanga meediajuht: "Erkki Raasuke osaleb täna Swedbanki pressikonverentsil Stockholmis, kus tutvustab Hansapanga Grupi majandustulemusi."


Kui palju on Hansapank kaotanud juriidilistest isikutest kliente tänu oma pidevatele sisemistele restruktureerimistele? Iga uus juht tuleb oma legoga, aga klient unustatakse sootuks...


Priit Põldoja, Hansapank Eesti peadirektor: "Hansapangal on 80 000 juriidilise isiku kontot - aastaga on juurdekasv olnud üle 10%. Ligi 2/3 kõikidest uutest ettevõtetest avab konto Hansapangas. Meie turuosa ettevõtete finantseerimises on püsinud stabiilsena. Keskkond muutub ja klientide soovid muutuvad. Suure organisatsioonina peame me pidevalt välistele muutustele reageerima. Sellest ka sisemised muutused. Oleme väga rahul selle muudatusega, millega viisime väikeettevõtete teenindamise jaepanga üksusesse. Laenumahud on kasvanud üle 100% ja täna saab väikeettevõtja mugavalt laenu paljudest Hansapanga kontoritest".


Kui palju teenib Hansapank internetipanga teenustasudelt, nt kvartalis?


Kristina Siimar, Hansapanga Grupi finantsdirektor: "Hansapank ei mõõda eraldi internetipanga teenustasude mahtu. Selge on see, et internetipangas on teenustasud oluliselt soodsamad kui sarnastel pangatoimingutel kontoris. Pangasiseste maksete tegemine internetis on tasuta mitmetele kliendigruppidele - näiteks seenioridele ja noortele, samuti on kõigile tasuta maksete tegemine otsekorraldusega."


Läheneks teenustasude küsimusele pigem nii, et miks Swedbank Rootsis interneti teenustasusid ei rakenda, küll aga Eestis?


Priit Põldoja, Hansapank Eesti peadirektor: "Nii nagu kontorite ehitamisel, on ka internetipanga ülalpidamisel ja arendamisel omad kulud. Seega on suhteliselt loogiline, et sellel teenusel on oma hind. Samas on umbes pooled elektroonilised maksed juba täna Hansapanga klientidele tasuta."


Miks võtab Hansapank laenu suurendamisel taas teenustasu analoogselt laenu esmavõtmisele?

Pangal peaks ju hea meel olema, et inimene rohkem otsustab laenata.
Priit Põldoja, Hansapank Eesti peadirektor: "Laenu suurendamise otsustamine on panga jaoks väga sarnane protsess esmase laenu väljastamisega, seetõttu on ka hinnakirjad sarnased."


Kas Hansapangal on plaane laieneda ka uutele turgudele (Bulgaaria, Ukraina, jne)?


Kristina Siimar, Hansapanga Grupi finantsdirektor: "Hansapank tegutseb Eestis, Lätis, Leedus ning Venemaal. Täna ei ole plaane uutele turgudele laienemiseks."Millised on juhtkonna arvates Hansapanga tellerite palgad võrreldes teiste pankadega?
Priit Põldoja, Hansapank Eesti peadirektor: "Palgauuring näitab, et meie tellerite palgad on sarnased teiste pankadega Eestis. Samas on meie eesmärk maksta keskmisest oluliselt kõrgemaid tulemustasusid parimatele töötajatele."


Millised on Hansapanga ambitsioonid Venemaal? Kolme aastaga TOP 10, viie aastaga TOP3? TOP 1?


Kristina Siimar, Hansapanga Grupi finantsdirektor: "Hansapanga tänane eesmärk Venemaal on jõuda 10 suurema ettevõtete teenindamisele suunatud panga hulka. Praeguseks oleme Venemaal avanud 3 kontorit (Moskvas, Peterburis ja Kaliningradis) ning sealses äriüksuses töötab 200 inimest. Septembri lõpu seisuga oli Venemaa panga laenuportfelli maht ligi 0,7 miljardit eurot."


Millal muutub Hansapanga nimi Swedbankiks?


Kristiina Tamberg, Hansapanga meediajuht: Nagu oleme ka varem öelnud, jätkub töö Balti riikides praegu Hansapanga brändi alt - tegemist on tugeva ja konkurentsieelist loova brändiga. Oleme aga võtnud oma info- ja reklaammaterjalidel Hansapanga logo juures kasutusele tekstilise viite Swedbankile. Viide näitab Hansapanga kuulumist suuremasse pangandusgruppi.


Kui palju võivad panga juhid teenida selle aasta boonustena?


Kristina Siimar, Hansapanga Grupi finantsdirektor: "Hansapanga tulemustasu reserv moodustab 20% EVA (majandusliku lisaväärtuse) tulemusest. 9 kuuga oli Grupi EVA-tulemus 149 miljonit eurot ning tulemustasureservi maht 29 miljonit eurot. Individuaalsel tasandil sõltub tulemustasu aastaks seatud eesmärkide täitmisest."


Kas Venemaal on kohaliku maksuametiga erimeelsused lahendatud ja kas on näha öritegevuse olulist kasvu järgmisel paaril aastal?


Kristina Siimar, Hansapanga Grupi finantsdirektor: "Hansapanga Venemaa äriüksuse tegevusmahud kasvavad pidevalt. Septembri lõpus ulatus klientide finantseerimise portfell 0,7 miljardi euroni. Käesoleva aasta augustis avasime kolmanda pangakontori Venemaal, Kaliningradis. Jätkuvalt investeerime organisatsiooni laiendamisse ning praeguseks töötab Vene äriüksuses juba 200 töötajat. Seoses Venemaa maksuametiga käimasoleva vaidlusega, mis puudutab käibemaksu tagastamist liisingutehingutelt, peatas Grupp uute liisingulepingute sõlmimise käesoleva aasta mais. Klientide finantseerimist jätkatakse, kasutades panga tooteid."


Kas Baltiriikide tulemustes oli ka midagi üllatavat?


Kristina Siimar, Hansapanga Grupi finantsdirektor: "Kõigi kolme Balti äriüksuse tulemused olid väga head ning üllatused on positiivse poole peal. Eriti rõõmustav oli paranev efektiivsus - esmakordselt langes Läti kulu-tulu suhe alla 40% taseme ning Leedu vastav näitaja alla 50% taseme."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. October 2006, 19:10
Otsi:

Ava täpsem otsing