Lõpetaks JOKK-arvetega maksumaksja lollitamise

ÄP 27. oktoober 2006, 00:00

Kui õnnestuks Riigikogu liikmetelt rebida eest "valijatega kohtumise" viigileht, siis mida me tegelikult näeks? Kas me üldse tahame seda näha?

Äripäeva meelest on rahvaasemikud ületanud oma isiklike kulude hüvitamisnõudega sündsuse piiri, mistõttu hüvitise maksmine tuleks lõpetada. Leiame, et Riigikogu lihtliikme neljakordne keskmine palk, mida kord aastas automaatselt korrigeeritakse, võimaldab ära elada ja ka vajadusel oma valijatega kohtuda.

Tänane Äripäev on taas luubi alla võtnud Riigikogu liikmete muretu elu. Kui tahad, võid ööd ja päevad läbi mööda Eestit rallida, bensiini ja diislit üheaegselt tankides; tahad, võid sõbrad (vabandust, valijad) restorani peeni sööke-jooke nautima kutsuda.

Restoranidele, pubidele, klubidele on riigikogujad koos oma valijatega kindel ja täiesti arvestatav klientuur, nii et hakka või kahtlustama ettevõtjate lobitööd. Need kliendid ju ei koonerda. Riigikogujatel pole keelatud ka kallite esemeliste kingituste tegemine, ikka väidetavalt valijatele.

Kas keegi tõesti usub, et kõik need suuremad ja väiksemad arved on kulunud valijatega kohtumisteks. (Isegi kui see nii oleks, on tagasihoidlikkus riigikogujatest kauge kaarega mööda käinud.)

Süveneb mulje, et suur hulk isikliku elu-olu kulusid sokutatakse julmalt maksumaksja kraesse. Kui seadus on siiani võimaldanud JOKK-arvetega riiki lollitada, tuleb niisugune seadus tühistada.

Riigikogu liikmele hüvitatakse kuludokumentide alusel tööga seotud kulutused kuni 30 protsendi ulatuses palgast. Riigikogu lihtliikme palk on neli Eesti keskmist palka ehk praegu 34 760 krooni, seega saab kulusid lasta hüvitada üle 10 000 krooni kuus. Niisugusest netopalgast põhitöökohal võib enamik eestimaalasi ainult unistada.

Ja millele kulub siis Riigikogu liikme põhipalk, kui söögid-joogid, sõidud, isegi igapäevased tarbeesemed maksab maksumaksja vastutulelikult kinni?

Usume siiski, et tänasesse Äripäeva on sattunud Riigikogu liikmete priiskavam osa ja mitte kõik Riigikogu liikmed ei pruugi niisugust teguviisi heaks kiita. Nendelt Riigikogu liikmetelt ootaksimegi seadusemuudatuse algatamist, mis tühistaks libaarvete esitamise õiguse - tühistada juba enne järgmisi valimisi, praeguse koosseisu ajal.

Riigikogu uude koosseisu ei peaks samuti kandideerima inimesed, kes neljakordse keskmise palgaga kuidagi välja ei tule ning on sunnitud nihverdama "toidutalongidega". Riigikoguja palk esimeseks aastaks on teada (järgmistel aastatel see kasvab niikuinii), sestap võiks kandideerimisotsuse ka selle info põhjal teha.

Kuivõrd tšekimajanduse haldamisega on Riigikogu kantseleis sunnitud tegelema mitmed raamatupidajad, siis vabaneva palga arvel saaks Riigikogu liikmete palka mõnevõrra tõsta, nt 4,1-4,2 keskmise palgani. See oleks maksumaksja hea tahte žest.

Riigikontrolör Mihkel Oviir leiab oma aastaaruande eessõnas, et Riigikogu peaks lisaks seadusloomele üha enam keskenduma rahva usalduse suurendamisele riigivõimu suhtes. Trafaretsevõitu küll, aga endiselt aktuaalne. Lõpetaks esimese asjana selle valijatega kohtumise kurejutu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:22

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing