Suurim tantsumuusikal 'Fame' jõuab linnahalli lavale

Christel Karits 27. oktoober 2006, 00:00

Eesti publikut tabanud tantsujoovastus saab lisa tulevast neljapäevast, kui Tallinna linnahallis esietendub muusikal "Fame", mille trumbiks on Oscariga pärjatud nimilaulu kõrval tantsunumbrid hip-hopist balletini.

"Fame" ("Kuulsus") jutustab loo kuulsusejanus noorte kirgedest, saavutustest ja läbikukkumistest, mis saadavad tulevasi staare nelja aasta jooksul New Yorgi Lavakunstikooli sisseastumisest kuni lõpetamiseni.

"On huumorit, armastust, intriige," lubab seni koreograafina ilma teinud lavastaja Jüri Nael, kellele "Fame" on lavastajadebüüt ja suur väljakutse. "See on olnud väga huvitav ja suhteliselt raske protsess. Inimesed usaldavad mind kui koreograafi. Lavastajana ei usalda ma end veel isegi," tunnistab ta, kuid lubab, et esietenduseks on kõik täiesti valmis, sest meeskonnas on Eesti absoluutsed tipud.

Draamastseenide lihvimiseks on appi palutud näitleja Laine Mägi, kes on samuti tantsuseadjana tuntust kogunud. "Jüri jagab asja väga hästi ja kõike on täpselt nii palju kui vaja," tunnustab ta. "Lavastajana ei teinud ma kogu koreograafiat ise. On olnud palju abilisi, et ühes tükis oleks erinevat käekirja," lisab Nael. Nii näeb etenduses tantsu breigist ja hip-hopist flamenko ja balletini.

"Fame" on kogu maailmas olnud muusikal, milles debüteerivad noored artistid. See etendus on saanud neile suure lava lävepakuks. Eestis valiti kuulsusekooli õpilased, keda on muusikalitrupis kokku 60, välja kevadel toimunud avalikul konkursil, millel osales üle 400 noore artisti.

Tähtsamaid õpilaste rolle kehastavad JZ Belle, Nele-Liis Vaiksoo, Susan Lilleväli, Irina Kikkas, Maiken Schmidt, Andero Ermel (Tallinna Linnateater), Kaido Põldma, Danne Dahlin (Rootsist), Sten Karpov, Rolf Roosalu ja Endro Roosimäe.

Nende karmide õpetajatena astuvad lavale Kaire Vilgats, Ülle Lichtfeldt (Rakvere teater), Hannes Kaljujärv (Teater Vanemuine) ja Andrus Vaarik.

Osatäitjate kogu prooviperiood on olnud sama raske kui nende lavakangelaste koolielu. "Nad on täieliku põrgu läbi käinud. Alates märtsist on võetud neilt maksimumi maksimum," tõdeb lavastaja ja lisab, et valmis etendus on tegelikult nagu diplomitöö.

Kuna mõne stseeni ajal on laval 66 inimest korraga, on linnahalli lava ehitatud palju suuremaks ja venitatud külgedelt pikemaks. Nii on etendus pea igalt kohalt ka hästi jälgitav.

"See on meie lavaletoodud muusikalidest ehk kõige kaasaegsem, sest tegevus toimub aastatel 1980-1984," võrdleb üks produtsentidest Anne Veesaar "Fame'i" eelnenutega. "Samuti pole varasematel kordadel saateks bänd mänginud."

Seekord teeb orkestri asemel muusikat Margus Kappeli ansambel, kuigi viimane on vandunud, et ei salli muusikale. ""Fame'i" muusika tundus talle teiste muusikalide omast hoopis erinev," toob Veesaar Kappeli nõustumise üheks põhjuseks.

Muusikal "Fame" on loodud kahele eduka eelkäija põhjal: selle aluseks on 1980. aastal esilinastunud ja kaks Oscarit võitnud filmi ning kolm Kuldgloobust võitnud teleseriaalil. Libreto autorid on David de Silva ja Jose Fernandez, helilooja Steve Margoshes. Pärast esietendust 1988. aastal on muusikal kõikjal maailmas korranud seda edu, mis saatis muusikafilmi "Fame". Muusikali on võetud ka filmi Oscariga pärjatud nimilaul.

Kostüümikunstnik on Ene-Liis Semper (Teater NO 99), lavakujunduse teeb Iir Hermeliin (Tallinna Linnateater) ning valguskujunduse Palle Palmé Rootsist.

Muusikali tõlkisid eesti keelde Jaan Pehk ja Leelo Tungal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing