Eestlastele meeldib praegu ELi kuuluda palju rohkem kui liitumise ajal

Kadi Heinsalu 27. oktoober 2006, 09:10

Küsitlusfirma EMORi küsitluse andmeil toetas
oktoobris Eesti kuulumist Euroopa Liitu 78 protsenti Eesti kodanikest, mis on
umbes 10% enam, kui liitumise eel korraldatud rahvaküsitlusel.

Toetus on olnud stabiilselt kõrge aasta algusest saadik, püsides 67-70 protsendi piires. Septembris tõusis toetus 74 protsendini.

Kui Eestis korraldati hääletus, kas astuda Euroopa Liitu, siis vastas jaatavalt 67%inimestest.

Eelnevad uuringud on näidanud, et positiivsus Euroopa Liidu suhtes on seotud inimese majandusliku edukusega. EMORi suunajuhi Aivar Voogi hinnangul on kasvava toetuse põhjused peamiselt majanduslikku laadi: majanduskasvu positiivne kajastus meedias, Eesti ettevõtete edu, palkade kiire kasv, ostuvõime suurenemine ja sellest tulenevalt enesekindluse tugevnemine. Vähenenud on ka Euroopa Liiduga seotud hirmud.

Oktoobris uuris EMOR ka elanike suhtumist Euroopa Liidu laienemisse. Selle jätkumist pooldab 50 protsenti elanikkonnast ja peamiselt seetõttu, et meil ei ole ise alles liitununa moraalset õigust teistele taskistusi teha. Laienemise suurimad toetajad on nooremad, alla 35-aastased Eesti elanikud, kelle seas on toetusprotsent 59.

Vaid kolmandik Eesti elanikest on kuulnud, et Euroopa Komisjon on andnud laienemiseks soovituse Bulgaariale ja Rumeeniale. Ligi pool elanikest ei näe nende riikide liitumisest arvestatavat mõju Eestile. Kolmandik küsitletuist näeb selles negatiivset mõju, näiteks võõrtööjõu sissevoolu või Euroopa Liidu toetussummade vähenemist Eestile. Viiendik näeb uutes liitujates positiivset mõju, kuna Euroopa Liidu siseturg laieneb ja avanevad uued võimalused majanduse arenguks.

Ajavahemikul 3.-5. oktoober ja 17.-19. oktoober 2006 viis TNS Emor telefoni teel tehtava Omnibuss-küsitluse raames läbi uuringu 1001 15-74-aastase Eesti elaniku seas. Nendest 749 vastajat olid valimisealised Eesti kodanikud. Uuringu tellis riigikantselei.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. October 2006, 09:07
Otsi:

Ava täpsem otsing