Soovitan Gruusial mõelda oma peaga

Airi Ilisson 30. oktoober 2006, 00:00

Täna (reedel - toim.) Thbilisis konverentsil "Vabadus, kommerts ja rahu" on Teil esinemine nimega õppetunnid postmajanduslikus riigis ning muutused aastaks 2006. Millest räägite?

Tahan rääkida uutest väljakutsetest maailmale ja Gruusiale. Kavatsen vaadata tulevikku, aega paarikümne aasta pärast.

Millist konkreetset nõu Eesti poolt annate?

Minu põhilisim nõuanne Gruusiale on, et kuulake ära kõik nõuanded, aga mõelge oma peaga. Kuigi väga paljud otsused on õpitavad ja kopeeritavad, on iga maa taust erinev. Ka meie kuulasime ära, mis meile räägiti, kuid kokkuvõttes tõi meile edu otsustamine oma peaga.

Soovitan läbi viia põhilised turumajanduse alusreformid. Sageli pole need majandusreformid, vaid puudutavad riiki õiguslikult ja teaduslikult, majanduskaitset ja majandussuhteid.

Mingi osa ettekandest pühendan maksusüsteemile. Täna peab IMF maailmas propagandasõda ühetaolisele tulumaksule ülemineku vastu. Peaaegu igale seda teinud riigile on IMF ennustanud suurt katastroofi, tulude kahanemist jne. Enamasti läks ennustus mööda.

Kui sageli kohtute Gruusia presidendiga?

Sagedamini, kui siin käin.Oleme kohtunud eri riikides Euroopas. Siin käin regulaarselt iga paari kuu tagant.

Kui erakond nõudis minu kandideerimist peaministrikandidaadiks, siis tegin seda arvestusega, et saan täita oma lubaduse Gruusia presidendile: kohal käia kuni märtsini.

Ärimees Joakim Helenius ütles, et paljud ärimehed on pilgu Gruusia suunas pööranud tänu Teile.

Eks minu asumine nõuniku ametikohale on Gruusiat teadvustanud.

Mis on Gruusia suurim probleem?

Surve, mille alla on Gruusia sattunud. Kui meie alustasime majandusreforme 1992-1993, sattusime samuti Venemaa surve alla, kuid märkimisväärselt vähem võrreldes tänase Gruusiaga.

Millist nõu küsis viimati president Saakašvili?

Uuris, milliseid majandusreforme järgmiseks ette võtta. Ütlesin, et vaatame, kuidas praegustega läheb.

Üks Gruusia probleeme on kindlasti mägede poegade tuline temperament. Tuleb silma peal hoida, et nad ühe asja lõpule viiksid, enne kui järgmist alustavad.

Olen juba harjunud, et siin käivad asjad väga kiiresti. Nad tahavad olla parimad ja saada paremaks kui Eesti.

(Tund aega hiljem helistab president ootamatult Laarile, et ta kohe kaasa võtta ja sõita Kahheetiasse, mis sellest, et Laaril oli plaanitud esinemine Thbilisi Riiklikus Ülikoolis).

Mida peaks Eesti poliitika Gruusialt eeskujuks võtma?

Otsustavust ja kiirust. Omal ajal olime väga kiired otsustajad, kuid nüüd üritame võimalusel otsustamisest üldse loobuda.

Millal keskendute Eesti valimiskampaaniale?

Kui tagasi lähen, siis peangi lõviosa ajast Eestile keskenduma. Ühendatud erakond on tõsine väljakutse. Ühendamine pole kerge, vaid hoopis möödapääsmatult närviline. Seal on inimeste huvid mängus ning kui selle taustal paned kokku valimisnimekirju, on üks suur probleem juures.

Kes on nimekirjas kolm esimest nime?

Mart Laar, Jaak Aaviksoo, Tõnis Lukas. Edasi tulevad Taavi Veskimägi, Juhan Parts, Ene Ergma - võin veel ütelda.

Kuna Mart Laar on väga palju Eestile teinud ja tema teod meeldivad meile, siis oli mul väga huvitav kutsuda selline inimene meie valitsusse. Kuna valitsus teda aktsepteeris, siis nõustus president võtma ta oma nõunikuks.

Praegu on ta meil kolmandat korda külas ja tal on konkreetsed kohustused ja ülesanded. Vahel ta vastab parlamendi küsimustele, kuid on ka esinenud väga väiksele ringile. Tihti vastab ta meie küsimustele ka e-posti teel. Ta on ka konsulteerinud inimõiguste küsimustes, tema ideid on kasutatud meie haridusvaldkonnas.

Praegu töötab Laar valitsuse heaks Eestist ainsana, kuid see ei tähenda, et ta on ületamatu või pärast teda ei tule kedagi teist. Samas on meil plaan pikendada temaga märtsis allkirjastatud lepingut veel aastaks. Peamine, mida temalt ootame, on probleemide lahendamine ja nõu Euroopa Liidu kohta.

Eesti on meie jaoks olnud väga huvitav eeskujulik riik ja lootsime, et Mart Laari järel tulevad siia tunnustatud Eesti ärimehed. Meie nina ei petnud, nad juba ongi siin.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing