Kõrgete väliskülaliste kulud surutakse raami

31. oktoober 2006, 07:35

Kümne aasta eest sai visiidile tulnud
riigipead majutada märksa odavamalt kui praegu, mistõttu külaliste
vastuvõtmiseks lubatud kulutused tuleb üle vaadata, kirjutas Postimees.

Viimati pani valitsus kulutuste piirmäärad paika 1990. aastate keskel, kuid vahepeal on elukallidus märgatavalt tõusnud ning see teeb ka visiitide korraldamise raskemaks.

Välisministeerium ongi ette valmistanud eelnõu, mis arvestab praeguste hindadega. Selle järgi võib Eestisse visiidile tuleva riigipea või valitsusjuhi majutamine maksta kuni 10 000, ministri või aseministri puhul 4000 ning muu delegatsiooni juhi, liikme või üksikkülalise puhul 2500 krooni päevas.

Ministeerium lähtub praegustest hindadest, arvestades ka kokkuleppehinna sõlmimise võimalust. Nii näiteks on Radisson SASi hotelli presidendisviidi hind 15 000, Olümpia hotellis on see 12 000 krooni.

Väiksemate sviitide ja suuremate tubade hinnad ulatuvad kuni 4000 kroonini, tavatoad maksavad kuni 2500 krooni.

Eelnõus on kirjas ka see, kui mitme inimese eest on Eesti valmis kulud tasuma: riigivisiidi puhul on see piir kuni 15 inimest, ametlikul visiidil kümme ja töövisiidil viis inimest. Kes täpselt kaaskonda kuuluvad, otsustab külaline. Peale nõunike ja abide võivad seal olla näiteks turvamehed, mõnikord ka meditsiiniline personal.

Välisministeeriumi pressiesindaja Marika Posti sõnul ei tähenda kulude piirmäär automaatselt seda, et nii palju peabki kulutama, vaid piirmäärad, millest üle minna ei saa, on mõeldud selleks, et kulusid paremini planeerida.

Tavaliselt lepib Eesti ja riik, kust külalised tulevad, suuremate visiitide puhul varem kokku, kui mitme delegatsiooniliikme kulud vastuvõtja korvab. See on vastastikune tava ja kehtib ka eestlastele välismaal.

Tänavuste visiitide kulusid

• Kuninganna Elizabeth II riigivisiit – ligi 1,7 miljonit kr

• Tšehhi presidendi riigivisiit – 401 739 kr

• Islandi peaminister – 177 398 kr

Näited 2001. aastast:

• Iiri president – 350 903 kr

• Tšehhi peaminister – 55 531 kr

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. October 2006, 07:45
Otsi:

Ava täpsem otsing