Bildt: Venemaal tuleb arvestada Euroopa energiaturu reeglitega

Sirje Rank 01. november 2006, 00:00

"Me ei aktsepteeri domineerivat turupositsiooni ükskõik millise Euroopa turul tegutseva firma jaoks, olgu see Microsoft või Gazprom, olenemata sellest, et tegemist ei ole ELi ettevõtetega," ütles Bildt.

Euroopas on suund avatud turu suunas, ütles Bildt, mööndes, et 100% pole ka EL ise siin edukas olnud. Mitmed riigid tahavad energiasektoris luua rahvuslikke tšempione ning toimiva ühisturu tekkeks on ühendusi liikmesriikide vahel veel liiga vähe. Samas on üldine poliitikasuund selge.

Venemaa seevastu on liikunud vastupidises suunas, monopoli poole. See tähendab nii torujuhtmete monopoli kui ka ELiga üheks peamiseks vaidlusteemaks kujunenud Venemaa nõudmist sõlmida pikaajalised tarnelepingud. Venemaa argument on, et kui ehitatakse 2000 kilomeetrit torujuhet, siis on vaja kindlust, et gaasile on ostja ning seda mõistliku hinnaga. Samuti on Venemaal raske leppida ELi piirangutega selles osas, kui suur osa näiteks maagaasist võib tulla ühelt tarnijalt.

"Euroopa reeglid on Vene turu reeglitest väga erinevad, kuid sellised on ELi tingimused ning oluline on, et me seda poliitikasuunda kindlalt järgime," ütles Bildt.

Sama kindel peab Euroopa olema oma muude printsiipide kaitsel, nagu seda oli kaks nädalat tagasi ELi välisministrite avaldus Gruusia toetuseks, ütles Bildt.

Bildt ei usu, et ELi ühtsest energiapoliitikast võib kunagi saada midagi nii konkreetset, kui on ELi ühtne kaubanduspoliitika. Kindlasti ei tohi EL muutuda liiga sõltuvaks ühest tarnijast ning peab tegema koostööd tarnijate ringi laiendamiseks kõnelustel Norraga, Alžeeriaga ja Kesk-Aasia riikidega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:22
Otsi:

Ava täpsem otsing