Tarvo Vaarmets • 31. oktoober 2006 kell 22:00

Eesti Telekomi emafirma maksab kahekordse dividendi

Varem teatati, et aktsionäridele jaotatakse dividendidena 10 miljardit Rootsi krooni. Dividendide suurendamine võib viidata ka asjaolule, et vähemalt järgmisel aastal Eesti Telekomi aktsionäridele ülevõtupakkumist ei tehta. Koos rõõmustava uudisega avaldas TeliaSonera ka oma head kolmanda kvartali tulemused. Investoritele näisid kontserni majandusaruanne ja kasumijaotamispoliitika meeldivat, sest aktsia võttis Stockholmi börsil suuna ülesse.

"Aktsia tõusis peamiselt tänu lisadividendide maksmise teatele," sõnas Redeye AB analüütik Urban Ekelund. "Tulemused olid ka tugevad, aktsia kerkis mõlema asjaolu koosmõjul," täpsustas ta. Samuti teatas ettevõtte, et tavadividendideks kulutatakse 2006. majandusaasta eest kuni 50% kasumist.

TeliaSonera kasvatas tänu endistes nõukogude riikides valitsevale majanduskasvule kolmanda kvartali kasumit rohkem kui kolmandiku võrra. Rootsi ettevõtte teenitud tulu kerkis 34%, 5,1 miljardile Rootsi ehk 8,1 miljardile Eesti kroonile. Käive suurenes samal ajal 23,2 miljardi Rootsi kroonini - eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 4,2% võrra. Analüütikud ootasid kasumiks 4,5 ja käibeks 23 miljardit Rootsi krooni.

TeliaSonera on koduturu aeglase kasvu korvamiseks laienenud Gruusiasse, Moldovasse, Kasahstani ja Aserbaidžaani. Põhjamaade konkurentsitihedal turul pidi Rootsi telekommunikatsioonihiid leppima lõppenud kvartalis isegi väiksema käibega kui mullu. Suurema tulu saamiseks plaanitakse aga arenevates riikides toimuvast edasiminekust veelgi rohkem osa saada.

"TeliaSonera plaanib endise Nõukogude Liidu territooriumil edasi laieneda, võimalik, et ülevõtmiste teel," kirjeldas kontserni plaane TeliaSonera juht Anders Igel. Raha võetakse selleks firma enda varadest.

Eelmisel aastal teatas TeliaSonera, et kavatseb kolme aasta jooksul restruktureerimise programmi abil 6 miljardit Rootsi krooni kokku hoida. Praeguseks on suudetud töötajate arvu vähendada 550 võrra. Igeli sõnul peab ettevõtte ka edaspidi kulude kärpimisele keskenduma. "Samuti tahame Taanis kasumit suurendada ja taastada käibe kasvu Rootsis," lisas ta.

TeliaSonera näeb ruumi kasvamiseks ka orgaanilisel teel, ettevõte usub, et teenuste mahud jätkavad kasvutrendi.

"Mobiili- ja lairibateenuste mahud jätkavalt oodatult suurenemist," seisis börsile saadetud teates.

TeliaSonerale kuulub 74%-line suurosalus ettevõttes Fintur Holdings, mis pakub mobiiliteenuseid neljas endises nõukogude riigis - Gruusias, Moldovas, Kasahstanis ja Aserbaidžaanis. Samuti omab Rootsi firma 37% Türgi suurima mobiilsidefirma Turkcell Iletisim Hizmetleri aktsiatest ning ka Venemaa kolmandast juhtmeta võrgu operaatorist MegaFon kuulub TeliaSonerale 44%.

Hetkel kuum