Romet Kreek • 31. oktoober 2006 kell 22:00

Ikka oodatakse Chrysleri müüki

Börsidel spekuleeritakse, et maailma suurimate autotootjate hulka kuuluv DaimlerChrysler võib müüa Chrysleri üksuse. Aktsia hind tõusis Saksamaal eile kella 17ks 3,5 protsenti, 44,88 euroni. "Mõned investorid panustavad jätkuvalt Chrysleri müügile," ütles Merck Finck & Co maakler Christof Rümmelein Bloombergile.

Ettevõte on ümber lükanud kuuldused, et tal sellised plaanid oleksid. Autotootja teatas 25. oktoobril, et ei plaanitse üksuse müüki, kuid sellest ajast on aktsia hind tõusnud 8,4 protsenti.

"Autotootjate aktsiatele on sellised spekulatsioonid kasuks tulnud," ütles Swisscanto Asset Managementi fondijuht Peter Braendle. "Need kuulujutud näitavad, kui rahulolematud on investorid DaimlerChrysleri arenguga."

1998. aastal võttis Daimler-Benz Chrysleri 38 miljardi dollari suuruse tehinguga üle. Tänaseks päevaks on DaimlerChrysleri turuväärtus 58 miljardit dollarit.

Kuid võrreldes DaimlerChryslerit teiste nn Detroidi kolmikusse kuuluvate autotootjate Fordi ja General Motorsiga, võiks seda nimetada probleemivabaks ettevõtteks, ehkki USA-haru probleemid on juba alalised. USA autotööstust võikski nimetada "tugevate ametiühingutega pensioni- ja tervishoiuplaanid ratastel". Teoreetiliselt võiks DaimlerChrysler osta üles nii Fordi kui ka General Motorsi ja turuväärtust jääks ülegi. Fordi turuväärtus oli 17,8 mld dollarit, General Motorsil 19,6 mld dollarit. Hoopis teises maailmas näib tegutsevat Jaapani autotootja Toyota, mille turuväärtuseks oli 213 miljardit dollarit. See firma võtab Detroidi kolmikult turuosa nende kodumaal ning suudab autosid USAski kasumlikult toota ja müüa.

Hetkel kuum