31. oktoober 2006 kell 22:00

Roosipuu ajab Hispaanias kinnisvaraäri

Jaak Roosipuu, kelle Eestisisesed saavutused pärast investeerimisfirma Talinvest pankrotti minekut on tagasihoidlikud, leidis endale koha ilusas ja soojas Lõuna-Hispaanias, kus ta on oma ettevõttega Neticom rajanud kaks tütarfirmat - Santana Reserva S.L. ja Villa Monte Las Brisas S.L.

Ekspankur ütles telefonis, et kummalgi firmal on käsil üks projekt, kuid jäi kidakeelseks projektide kirjeldamisel. Nii võib vaid firma nimede järgi oletada, et tegemist individuaalmajade ehitamisega.

"Hispaaniat hakkasin vaatama seepärast, et selle lõunarannikut toidab kogu maailm, samas kui Eestis peame leppima vaid kohalike ja mõne üksiku välismaise spekulandiga," räägib ta.

Teise põhjusena nimetab Hispaanias koos kohalike ja Eesti partneritega tegutsev Roosipuu selle, et hinnad on seal kolm-neli aastat püsinud stabiilsed ning seega ka taskukohasemad kui näiteks USA või mõne muu Euroopa riigi omad. "Täna on seal võimalik osta asju selliste hindadega, nagu need olid mõned aastad tagasi," lisab ta.

Numbritest ei soovi Roosipuu rääkida ning nii jääb teadmata, kui suure summa ta on investeerinud ning kui palju loodab teenida. "Kummagagi pole siiani midagi teeninud, firmad on veel algusjärgus," tunnistab mees siiski. Ta lisab, et majad pole veel müüdud, ega täpsusta, kas need on juba valmis või pooleli.

Teistel Hispaaniaga seotud inimestel sealsesse kinnisvaraturgu suurt usku ei ole. "Ühiskond pole väga töökas, kuum päike teeb inimesed laisaks ja loiuks," iseloomustas sealset olukorda Urmas Sõõrumaa. Turvaärimees tunnistas, et on Roosipuud aeg-ajalt ikka näinud, aga pole kinnisvara teemal tema rääkinud.

"Arvan, et paremad ajad olid viis-kuus aastat tagasi. Paar viimast aastat seisab see turg paigal," sõnas Sõõrumaa ja nõustus väitega, et kui tahad kiiresti palju raha teenida, siis oleks parem mõnda alles õide puhkenud riiki minna. "Teisest küljest jälle, kui hästi töötad, saad ikka mingi tasu," lausus Sõõrumaa.

Uus Maa tegevdirektor Jaanus Laugus ütles Hispaania kinnisvaraturu kohta, et kuigi ehitamine on seal hoogne, on Eesti ärimehel seal raske läbi lüüa. "Põhiline ostja on seal ikkagi inglane. Hakata seal Inglise ja Hispaania firmadega võitlema… kardan, et see rong on läinud," annab ta karmi hinnangu.

Teine asi, mis ei pruugi Lauguse sõnul eestlasele meelepärane olla, on see, et kui Eestis müüakse korterid enne maja valmimist, siis lõuna pool mõõdetakse müüki aastates.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum