Politoloogid: Rohelisel Erakonnal pole suurt edu loota

Mariliis Pinn 01. november 2006, 11:58

Politoloogid Anu Toots ja Rein Toomla
leiavad, et loodava Rohelise Erakonna võimalused olla Eesti poliitikas edukas
pole kuigi suured.

Anu Toots ütles ETV24-le, et tema arvates on roheliste eduvõimalused pigem tagasihoidlikud, sest Eest erakondadel on oma väljakujunenud ja küllaltki püsiv toetajaskond.

"Kui nad suudaks kaasata need 35% valijatest, kellel pole erakondlikke eelistusi ja kes ei käi valimas, siis oleks see võimalik. Aga tegelikkuses pole see võimalik, seda pole suudetud üheski riigis," ütles Toots.

Rein Toomla viitas Rohelise Erakonna võimalustest kõneledes 1990. aastatele, kus rohelised parteid ei suutnud pääseda riigikokku. "Esimesse riigikogu koosseisu sai üks roheliste esindaja ja sedagi isikumandaadiga. Ma ei näe põhjust, miks peaks nüüd teisiti olema," lausus Toomla.

Toomla arvates võiks rohelistele edu tuua see, kui ühiskonnas oleks parasjagu käimas äge vaidlus mõne keskkonnateema üle. "Aga seda ei käi. Pole tõsist probleemi põlevkivi, fosforiidi, reostuse ega tuumajaamaga. Tuumajaama teema võib küll üles kerkida, aga ma ei usu, et veel neil valimistel," arvas Toomla.

Anu Toots pidas Rohelise Erakonna üheks nõrgemaks küljeks seda, et Eesti valijaskonna jaoks võivad nad osutuda liialt radikaalseteks, sest Eesti valijad on küllaltki konservatiivsed.

"Meie rohelised on nagu Lääne rohelised 70ndate lõpul - eriti radikaalsed ja kõige vastu," ütles Toots. "Eestlane on pragmaatiline - keegi ei taha minna tagasi küünlavalguse juurde keskkonna nimel."

Nõrgaks kohaks roheliste puhul pidas Toots ka seda, et kuigi keskkonnamaksud on tundlik ja mõjukas teema, pole seni maksupoliitikast midagi räägitud.

Juhul kui Roheline erakond peaks riigikogu valimistel ületama 5% künnise, hakkab Anu Tootsi hinnangul partnerite otsingul rolli mängima eelkõige kohtade jaotus parlamendis ja isiklikud kontaktid. Tema hinnangul on parem- ja vasakpoolseks jaotamine sellisel puhul täiesti viljatu.

Rein Toomla arvates on Eesti rohelisi üldse raske kuhugi täpselt paigutada. "Maailma kogemuse järgi on rohelised tavaliselt vasakpoolsed, Eestis olid varem kergelt parempoolsed. Praegu kasutavad nad sama retoorikad, mida 15 aastat tagasi - siis väitsid rohelised, et nad pole ei parem- ega vasakpoolsed, vaid kusagil nende üle. Ehk on siis ka praegu," arvas politoloog.

Toomla ei usu aga, et Roheline Erakond oleks valimistel võimeline kelleltki märkimisväärselt hääli ära võtma. "Seda, mida valimiskünnise ületamiseks vaja läheb, ei pane tähelegi. Teatud osa tuleb sellelt, teatud osa teiselt," sõnas ta.

Rohelise erakonna asutamiseks ning programmi ja põhikirja vastuvõtmiseks korraldatakse üldkoosolek novembris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. November 2006, 11:52
Otsi:

Ava täpsem otsing