Kruuda ja Sõõrumaa - Tallinna tegelikud 'pead'

ÄP 02. november 2006, 00:00

Jüri Ratase linnapea aurahaga portreefoto Tallinna linna koduleheküljel, samuti linnavalitsuse koosseis ja ka see, et linnavolikogu liikmetest üle poole kuulub Keskerakonda, ei peaks jätma kahtlustki, kelle käes on pealinnas võim - selge see, et Keskerakonna käes. Aga see on linnakodaniku poole pööratud klantsitud fassaad.

Äripäeva meelest on Keskerakond juba pikka aega loovutanud tükkhaaval sisulist võimu linnas oma suurtoetajatele ning praegu võib pealinna "peaks" lugeda gruppi ärimehi eesotsas Oliver Kruuda ja Urmas Sõõrumaaga.

Varem oleme põhjalikult kirjutanud pealinna ehitushangete kättemängimisest ning magusate kruntide väga soodsatel tingimustel loovutamisest suurtele ehitusfirmadele, eeskätt Merkole.

Mida aeg edasi, seda rafineeritumalt Keskerakond oma suurtoetajatele kingitusi teeb.

Oktoobri viimastel päevadel kukkus järjekordne pala pealinnast Keskerakonna "finantsosakonna" - Oliver Kruuda ja Urmas Sõõrumaa sülle. Sedakorda on järg jõudnud koolideni. Firmad OÜ BCA Center, mille üks osanik on Oliver Kruuda, ja Vivatex Holding OÜ, mille üks osanik on Urmas Sõõrumaa, võitsid koolide renoveerimiseks korraldatud konkursi ning teevad mõne aasta jooksul korda kümme pealinna kooli.

See on muidugi tore, et koolid renoveeritakse. Toimetus ei saa nuriseda ka võitjate pakkumiste pärast - need olid soodsaimad. Halb on see, et konkurssidel on vähe osalejaid - linna senine käitumine on näidanud, et kellelgi teisel peale Keskerakonna kuldsponsorite pole mõtet pakkumisi teha.

Kui konkurentsi pole, ei saa tõsiselt öelda, et tegemist on hea pakkumisega, eriti kui tegu on nii pikaajaliste projektidega. Kruuda ja Sõõrumaa osalusega firmad said 30 aastaks õiguse koole hallata ja selle eest hakkab linn neile üüri maksma. Üürisummat korrigeeritakse igal aastal tarbijaindeksi järgi. Tehingu väärtus on minimaalselt 10 miljardit krooni.

30 aasta peale pole see tänases mõttes mingi supertulu, aga see-eest on lobi pikk ja pidev. Kui kõik sellised diilid kokku arvata, on kuldsponsorite kätte jooksvad rahavood vähemalt suurusjärgu võrra kobedamad.

Koolide renoveerimistehinguga kauba peale saadud hoonestusõigus tundub toimetusele olevat selle tehingu rosin ja tekitab mitmesuguseid spekulatsioone. Ühe sellise pakub toimetus siin ka välja.

Hoogsa kinnisvaraarenduse ja uute majade kerkimise taustal paistab pealinna koolide ümbrus praegu hästi silma - õued on suured, staadioni kõrval palju vaba maad ning väga harva näeb seal vahetunde värskes õhus veetvaid lapsi, nagu on näiteks Soomes. Ilmselt on need maatükid tekitanud Keskerakonna suursponsoritel uusi huvitavaid äriideid.

Kui pealinn oleks hakanud ajama asja nii, nagu tundub toimetusele õige - tükeldama kinnistuid, kinnistama neid ja korraldama maa müügiks enampakkumisi, ei jõuaks linn sellega kuidagi enne kevadisi valimisi valmis. Niimoodi võivad sponsorite rahakotirauad Keskerakonna jaoks vaid pisikese praona avaneda, sest kes ikka enne tööd palka tahab maksta. Rääkimata avalikkuse pahameelest - mida iga erakond üritab valimiste eel vältida - koolide maa mahaparseldamise pärast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing