Keskaegset ekstaasi Valgevenest

Kersti Inno 03. november 2006, 00:00

Sarjas "Diplomaatilised noodid" esitleb Tallinna Filharmoonia Valgevene muusikuid - ansamblit "Stary Olsa" koos teatritrupiga "Yavarina".

"Stary Olsa" esinemised on omapärased teatraliseeritud kontserdid, ajaloolis-filosoofilis-dramaatilised etendused, mille motoks on: "Ammuta minevikust jõudu tänaseks ja tulevikuks. Ela südametunnistuse ja armastuse järgi."

Esitus on ekstaatiline, lausa šamaanlik. Maagilise kõlapildi aitavad luua põnevad Valgevene rahvapillid (ratas-lüüra, gusli, okariin, torupill) koos mujal maailmas keskajal kasutatud instrumentidega (flööt, lauto, araabia trumm).

Ansambel teeb koostööd paljude rüütliklubidega Valgevenes ja Euroopas, samuti muuseumide ja teaduslike uurimiskeskustega ning vanamuusika pillide meistritega.

Lisaks ka rahvaliku, õukonna, vaimuliku ja linnamuusika ansamblitega ning sooloesinejatega.

Nende tegevus võimaldab taastada paljude ununenud pillide kõla.

Ansambli eesmärk on Suure Leedu Kuningriigi muusikaliste traditsioonide võimalikult täpne rekonstruktsioon. Nimetatud kuningriigi peamiseks geopoliitiliseks ja kultuuriliseks osaks oligi 13.-18. sajandi Valgevene.

Leedu Kuningriigis tekkis ainulaadne süntees Valgevene rahvusliku ja õukonnamuusika ning Lääne-Euroopa uute kunstiliste mõjutuste vahel.

Kontserdi kavas on 14.-17. sajandi Valgevene alade sõjalaulud ja ballaadid ning tantsud kõrvuti Lääne-Euroopa sama perioodi muusikaga. Esinejad on autentsetes keskaegsetes kostüümides.

Ansambel annab neli viiendikku oma kontsertidest välismaal, Euroopa festivalidel ja kontserdilavadel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing