Toomas hoiab Olympicut

Romet Kreek 03. november 2006, 00:00

Investor Toomas otsustas märkida Olympic EG aktsiat, kuna ettevõte tundus perspektiivikas ning aktsia hind sobiv. Aktsia märkimine oleks peaaegu ebaõnnestunud, kuna investor polnud juba mõnda aega pangakontot internetipangas vaadanud ning oli unustanud ära ligipääsuks vajalikud koodid. Sõna otseses mõttes viimasel tunnil saigi Toomas aktsiad märgitud.

Investor Toomas märkis 725 aktsiat, mis oli väljalubatud kindlasti kättesaadavate aktsiate kogus. Kuigi Toomase kontol oli oluliselt rohkem raha, ei soovinud ta suurema summa eest aktsiad märkida.

Esiteks polnud sugugi kindel, et aktsiat tabab tähelend. Tallinki näide oli hirmutav, kuid nii negatiivset arengut ta seekord ei uskunud. Julgustav oli see, et paljud investorid kartsid ning paljud ei pidanud eetilistel kaalutlustel sobivaks kasiinonduse laienemist toetada. Toomas ei soovinud raha nädalaks tühjalt kinni panna, kuna intressi poleks see teeninud ja kui aktsiad märgitakse kõvasti üle, saab märkimiseks kulutatud summadega eest kätte naeruväärselt vähe täiendavaid aktsiaid.

Teine põhjus on aga see, et Toomasel on juba liiga palju raha seotud Eesti aktsiatega. Muide, veelgi hullem on lugu Soome aktsiatega. Positiivne on see, et vähemalt osaliselt on nende maade ettevõtete aktsiate liigsuure osa põhjuseks portfellis aktsiate tugev tõus. Toomas ei ole otsustanud, kas ta peaks Soome ja Eesti aktsiad müüma, et riski vähendada. Ei tahaks ju headest aktsiatest loobuda.

Kui tulla tagasi Olympicu juurde, siis investor Toomas ei kavatse seda aktsiat müüa. Kuna ettevõttel on tugev arengukava, milleks investoritelt raha palutigi, ei näi kuigi mõistlik mõnekümneprotsendise tõusu pärast tõmmelda. Loodetavasti suudab ettevõte saadud raha arukalt laienemiseks kasutada. Toomas investeerib raha pikaks ajaks, kuigi vahel on temalgi hammas verele läinud ning mõni tehing on kukkunud välja üsna spekulatiivsena.

Mõned Toomase sõbrad on võtnud raha Olympicu aktsiast välja, uskudes, et parem on kindel kiire kasum kätte saada, kui jätta võidud pikaks ajaks turukõikumiste meelevalda.

Toomas vaatas tagasi: sõbrad, aktsia langust kartes müüsid, on juba kaotanud osa aktsiate müügile järgnenud tõusust. Seda on investor Toomas oma investeerimiskogemuse põhjal näinud, et aktsiate hinnad võivad lühiajaliselt päris tugevasti kõikuda, kuid tavaliselt leiavad nad ikkagi suuna - ehkki mitte tingimata üles. Vägisi meenuvad enda rappa läinud rahapaigutused. Igal moel võib raha võita, kuid pikaajaliselt on eeldused paremad neil, kes on oma tegemistes järjekindlad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing