Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Loodussõbralikud aiad

    Hetkest, mil puud metsas või võsas (ehk tulevases elurajoonis) maha võetakse ning vaiad maasse lüüakse, algavad tõsised muutused sealse looduskeskkonna jaoks.
    Ühest küljest justkui tahaks krundist võtta maksimaalset, et tulevane kodu saaks hea ja mugav.
    Samas on loodusesõpru, kes ei löö kirvest väga kerge südamega vana puu tüvesse, vaid mõtlevad, mida saaks veel ära teha, et kõigil oleks hea.
    Üks lahendus on rajada endale ise aeda loodussõbralik ökosüsteem, kus linnud, loomad ja pisimutukad saaksid kõrvuti elada. See ei tähenda ilmtingimata hooldamata ega omapäi kasvavaid alasid. Ökosüsteem on tasakaalustatud kooslus, kus leidub elupaiku võimalikult paljudele biotoopidele. Ja üks osa sellest ökosüsteemist on ka inimene.
    Aed, mis on rajatud inimese kätega, kipub sageli muutuma liiga steriilseks, sest keskendutakse mugavusele: hõlpsasti niidetav muru, sillutatud terrassipinnad, plastikust ujumisbassein ja äärmisel juhul veel mõned lilleamplid, ei muud.
    Samas tahaks koduaias näha ka lendlevaid liblikaid, jorisevaid kimalasi või õhtul puhmast piiluvat siili. Loodussõbralik aed ei pea tähendama tingimata metsiku ilmega või võssa kasvanud aianurka.
    Tegelikult on sellist aeda võimalik luua ka suurema vaeva ja väljaminekuteta. Põhinipid seisnevad õigetes valikutes.
    Liigirikas taimestik - olgu see murus või lillepeenras, veekogus või aia ääres - on hea toidu- ja elupaik paljudele loomadele-lindudele. Mitmerindeline taimestik - kõrgem ja madalam puu- ja põõsarinne, veel madalamad rohttaimed jne - loob toitumisvõimalusi paljudele liikidele, ka pesitsuspaiku on seal rohkem.
    Mitmerindelisus mõjub ka aia kujunduse seisukohalt hästi: tekib ruumikam ja avaram mulje, valguse ja varjude mäng tekitab meeleolu ja annab aeda mustreid ning faktuure. Aed sarnaneb looduslike põõsa- või metsaservadega tegelikult mitmetelt omadustelt: aias kasvavad puud tekitavad suhteliselt valgusrikka, samas veidi varjulise kasvukoha, mis meenutab metsaäärt. Ka lillepeenrad ja looduslikud rohualad on elukohaks päris kirevale seltskonnale.
    Toit on elusolendile tegur number üks, tagades eduka paljunemise. Kahjuks kipub nii olema, et end linnaaedadesse sisse seadnud pesakonnad ei pruugi suureks saada just toidupuuduse tõttu. Et linnas on alati ruumi vähem kui tahaks, tuleks taimede valikul arvestada sellega, et üks liik täidaks võimalikult mitut ülesannet.
    Mõistlik on aeda paigutada taimed, mis õitsemisel aitaksid toidulauda täiendada putukatel, viljumisel lindudel ning oleksid piisavalt tihedad, et pakkuda pesitsus- ja varjepaiku. Erinevate taimede järkjärguline õitsemine võiks katta võimalikult pika ajaperioodi. Ja kindlasti tuleks eelistada kodumaise päritoluga taimeliike - neist toitub tavaliselt rohkem putukaid kui võõrliikidest.
    Kõige lihtsam on alustada murust või lillepeenrast. See võiks olla küllaltki värvi- ja liigikirev, arvestades samas kasvukohanõudlusi ja õitsemisaega. Erinevates kasvukohtades - kuiv, parasniiske, niiske või liigniiske - kasvavad erinevad liigid, seega ühest retsepti siin ei saa anda. Tavaliselt on müügil olevatesse muruseemnesegudesse vaja ise õitsvaid taimi juurde külvata, aga näiteks ristikuga seemnesegusid on saada kõikjal.
    Põõsad on väga hea elupaik ja toidulaud. Hea, kui põõsastik õitseks ja viljuks. Headeks näideteks on pihlenelas, sirelid, enelad, põõsasmaranad, harilik kukerpuu, harilik lodjapuu, ka veigela, ebajasmiin jt. Häid peidupaiku loob ka hekk - tuhkpuu, kukerpuu, viirpuud, sirelid, enelad jne.
    Ronitaimedest võiks nimetada humalat, metsviinapuud ja väänduvat kuslapuud. Ka okaspuud - kuigi mitte väga õiterikkad - on head, nende seemnetest toituvad paljud linnud.
    Lisaväärtuseks aias on kindlasti veekogu olemasolu. Vesi on hädavajalik kõigile elusolenditele. See on pisiimetajate ja lindude joogikoht, paljude putukate ja kahepaiksete paljunemis- ja elupaik.
    Väikeses linnaaias piisab ka väikesest veesilmast, mis võiks siiski olla vähemalt meetrisügavune või rohkem, et vesi põhjani läbi ei külmuks - vastasel juhul hukkuvad talvituvad kahepaiksed ja putukavastsed.
    Luues kahjureid söövatele loomaliikidele aeda soodsad elutingimused, vähendab tark aednik ka oma tööd ja vaeva. Kui aga siiski on vaja kahjureid aias vähendada - st kui nende looduslikud vaenlased ei suuda piisavalt kahjureid hävitada -, siis on viimaste vastu võimalik võidelda ka keskkonnasõbralike tõrjevahenditega. On ju teada, et kemikaalid hävitavad pahatihti lisaks kahjulikele putukatele ka kasulikke.
    Või kui herbitsiid ise loomadele kahjulik ei ole, siis hävitab ta siiski nende elupaigad. Loodusliku tasakaalu poole püüdvates aedades peaks kahjureid hävitama teised elusolendid: lepatriinud, sirelased, konnad, siilid, nahkhiired, mitmed linnud jne.
    Samuti saab paljude ebasoositud kahjurite peletamiseks kasutada teisi vahendeid: pritsimine taimetõmmistega, multšide kasutamine, erinevate kaitsebarjääride (kruus, männiokkad, kohvigraanulid, puutuhk jms) kasutamine.
    Kasutusele on tulnud juba ka bioloogilised tõrjevahendid ja kasvustimulaatorid, mille koostisained pärinevad loodusest.
    Nende põhimõte on taas kord ökoloogiline tasakaal: taimedele kasulikud mikoorganismid hõivavad eluruumi enne kahjulikke organisme.
    Inimese piiritu fantaasia võimaldab tuua aeda tagasi ehituse ajal eemale rännanud elusolendeid. Ka linnas pesitseb vanades puuõõnsustes palju linnuliike ja ka nahkhiired varjavad end meelsasti seal. Puuõõnsuste alternatiiviks ongi pesakastid.
    Samas ei tohiks kitsast ja kivist linnakeskkonda arvestades linnaaeda väga palju pesakaste paigutada, sest need meelitavad osasid linnuliike pesitsema isegi siis, kui ümbruskonnas pole piisavalt toitu. Tulemuseks on, et ei jõuta peakondi üles kasvatada ning kasu asemel saab lindudele hoopis kahju.
    Rootsis ja ka paljudes teistes Euroopa maades nõutakse ehituslepingu täideviijalt, et see kompenseeriks rohealad, mis jäävad hoonete alla. Üks võimalus on rajada katusehaljastus või istutada ronitaimi seinte äärde. Väikeses aias asendavad ronitaimed edukalt puid ning on head pesitsus- ja varjepaigad lindudele ja putukatele.
    Komposteerimine kui säästlik ja keskkonnasõbralik toiming käib samuti loodussõbraliku aiapidamise juurde. Kompostihunnikud kubisevad mitmetest lagundajatest, ussikestest ja vastsetest, see aga on suurepärane söögilaud siilidele, lindudele ja konnadele. Soovi korral võib endale aeda ehitada isegi väikese siilimaja, mille tegemise õpetust huviline ka internetist leida võib.
    Kui juba on paigutatud pesakast puu otsa või on teada, et sinna keegi pesa on pununud, oleks hea tagada pesakonna ohutus. Linnas on peamiseks ohuallikaks kassid ja koerad. Kasside pääsu puu otsa saab piirata näiteks ogadest rõnga või hästi sileda pinnaga koonuse abil, mis asetatakse puutüve ümber.
    Okkalised või hästi tiheda võraga puud-põõsad omavad iseenesest juba looduslikku kaitset kiskjaloomusega looma eest.
    Põhjalikumalt samal teemal: loodusaed.kirikiri.ee
    Autor: Kadi Karro
  • Hetkel kuum
Paul Künnap: Soome ja Rootsi võidujooks terase pärast annab Eestile õppetunde
Rohepöördest tingitud tööstuse ümberorienteerumise ja ka ümberpaiknemise ajaaken ei ole lõputu. Kes esimesena suudab vajalikud investeeringud teha ja enda juurde meelitada, on järgnevateks kümnenditeks võitja, kirjutab värske näite põhjal advokaadibüroo Sorainen partner Paul Künnap.
Rohepöördest tingitud tööstuse ümberorienteerumise ja ka ümberpaiknemise ajaaken ei ole lõputu. Kes esimesena suudab vajalikud investeeringud teha ja enda juurde meelitada, on järgnevateks kümnenditeks võitja, kirjutab värske näite põhjal advokaadibüroo Sorainen partner Paul Künnap.
Microsofti kasum ületas prognoose
Microsoft sai oma käibe ja kasumiga analüütikute prognoosidest jagu, pannes järelturul aktsia kerkima.
Microsoft sai oma käibe ja kasumiga analüütikute prognoosidest jagu, pannes järelturul aktsia kerkima.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Põlva saunatootja asendas jahtunud turud ühe kliendiga USAs: “Tööd on rohkem kui peaks!”
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Teabevara on nagu ülikool
„Teabevara tunnis“ saad piiluda teabevara köögipoolele.
„Teabevara tunnis“ saad piiluda teabevara köögipoolele.
Karmo Tüür: kuriusklikkus saadab ökosurma
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Tesla plaan keskenduda odavamatele sõidukitele kergitas aktsia hinda
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Swedbank kaotas kasumit vähem kui SEB
Eesti kahe suurema panga tulemusi vaadates on näha, et Swedbanki kasum kahanes esimeses kvartalis vähem kui SEB-l.
Eesti kahe suurema panga tulemusi vaadates on näha, et Swedbanki kasum kahanes esimeses kvartalis vähem kui SEB-l.
Robotit arendav Eesti idufirma kaasas 1,5 miljonit eurot
Eesti idufirma 10Lines kindlustas 1,5 miljoni euro suuruse investeeringu, et laiendada tegevust Ameerika Ühendriikides.
Eesti idufirma 10Lines kindlustas 1,5 miljoni euro suuruse investeeringu, et laiendada tegevust Ameerika Ühendriikides.