Üks käsitlus maailma puitarhitektuurist

Tiina Kolk 06. november 2006, 00:00

 • Will Pryce
 • Eesti keelde tõlkinud Villu Kask
 • Sinisukk 2006
 • 320 lk, kõva köide, suur formaat
Will Pryce ei kavatsegi lugejaile tutvustada maailma puitarhitektuuri ajalugu, sest nii mahukas töö hõlmaks mitu köidet. Ta on seadnud endale eesmärgiks esitleda parimaid ehitisi ja hooneid, mis põhinevad puitkonstruktsioonidel ja mille juures on kasutatud üksnes puidust fassaadikatet.

Puit sobib ehitusmaterjaliks väga erineva kliimaga maades, olles vastupidav nii Venemaa ja Skandinaavia külmades talvedes kui ka Kagu-Aasia kuumuses ja niiskuses, märgib Pruce sissejuhatuses.

Autor analüüsib eraldi peatükkides Kaug-Idale, Euroopa põhja-, lääne- ja idaosale, Ameerikale, Kagu-Aasiale ja Austraaliale iseloomulikku puitarhitektuuri ja demonstreerib silmapaistvaid rajatisi.

Väga huvitav ja meile palju lähedasem on Skandinaavia puitehitiste lugu - alates palkkonstruktsioonide püstitamise tehnikatest kuni kaunite kirikute ja Bryggeni linnajao majadeni Bergenis.

Lääne-Euroopa puitehitised (keskaegsed kirikud, lossid, linnamajad) kõnelevad puuseppade kõrgest kvalifikatsioonist. Ida-Euroopat esindavad Vene talutared, ortodokssed kirikud ning maailma palkarhitektuuri musternäidis - Issanda Muutmise katedraal Kiži saarel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 10:22
  Otsi:

  Ava täpsem otsing