Toomas Lepp: Samost nõmetseb raadioeetris

Mariliis Pinn 07. november 2006, 09:53

Teleprodutsent Toomas Lepp kurdab avalikus
kirjas Margus Allikmaale, et saates "Olukorrast riigis" mahahõigatavad ülekutsed
hakkavad muutuma vägivaldseks.

"Heli, mida tekitasid mõned noorsandid, oli nii kõrvulukustav, et minu kaamerasse kõnetekst ei jõudnudki. Need noorsandid olid otsustanud oma kisa ning ebaviisakustega tseremooniat torpedeerida. Kui üks isa, kel laps kukil, sõiduteele kukkunud pappkasti kõrvale püüdis lükata, tormas tema juurde pasunaga noormees ning puhus valjult mõne sentimeetri kauguselt otse lapse kõrva sisse. Laps hakkas nutma. Eelnevalt oli sama noormees üritanud abilinnapeale poolikut banaani suhu toppida. Kui püüdsin selle noormehe nägu filmida, sülitas viimane kaamerasse," kirjeldas Lepp Tartu maantee avamist.

Poiste aktsiooni nimetas Anvar Samost Eesti Raadio saates "Olukorrast riigis" järgmiste sõnadega: "Poistel oli oskust ja ma loodan, et nad teevad seda tulevikus veel paar korda."!

Lepp küsib, kas on see üleskutse? "See tähendab, et röökimine linnavalitsuse üritustel, daamidele banaani suhutoppimine ja lapsele pasunaga kõrva puhumine on lubatud, isegi soovitud," lisab ta.

Lepp küsib Allikmaalt, kas ERi juhtkond on samal seisukohal Samostiga, et tegemist oli toredate poiste seltskonnaga, kes võiksid samamoodi käituda ka edaspidi?

Või oli tegemist vägivaldse psühhoterroriga? Või peab Eesti Raadio juhtkond Tallinna linnapea ja Tallinna volikogu esimehe esinemise ajal röökimist paari meetri kaugusel esinejast tavapäraseks demonstratsiooniks? Või peab Margus Allikmaa normaalseks, et näiteks tema kõne ajal tulevase ringhäälingumaja avamisel tuleb mingi suvaline seltskond ja lihtsalt karjub, nii et kõnet pole võimalik isegi lindistada? Arhiivi jäävad vaid ahvinimeste karjed.

Lepa sõnul on igal asjal oma koht ning igal demonstrandil on siiski vaid vabadus meelt avaldada, arvestades teiste linnakodanikega. Antud juhul oli tegemist huligaansusega, mida peaks uurima politsei, mitte aga korrektselt läbiviidud meeleavaldusega. Kui Eesti Raadio oma saadetes lubab kiita huligaane, siis tekib küsimus: kus on sõnavabaduse piir, ja kas mingid eetika ja moraalinormid meie ühiskonnas veel kehtivad? Ja kui ebanormaalsust kiidetakse, kas seda peab tegema just maksumaksja raha eest?

Lepp on korduvalt kirjutanud ja toonud näiteid Anvar Samosti ebasobivusest arvamussaate juhi kohale. "Ka on kõigile ilmselt ammu selgeks saanud, et eespoolnimetatud kodanik mõningaid erakondi ja selle juhte ei salli. Igaüks võib ju oma arvamust avaldada, ja seda loomulikult ka Eesti Raadio saates. Aga kui tegemist on praktiliselt igal pühapäeval ühe erakonna ja selle esimehe lausmõnitamisega, siis tekib küsimus, kas saatejuhti ei tuleks meditsiiniliselt kontrollida," kirjutas Lepp SL Õhtulehes.

Mis patoloogia on, seda teab Samost täpselt, sest järgmiste sõnadega iseloomustas ta läinudpühapäevases raadiosaates Edgar Savisaart: "Kui kindel enda karistamatuses, et niivõrd ülbelt, nii nahaalselt, nii mõnitavalt, võiks öelda kaarega pähe sülitavalt, võib üks poliitik vastata…" Lause oli esitatud Stanislavski parima koolituse järgi - sõnad kõlasid lõikavalt ning esitaja uskus neid ise piiritult. Loomulikult käivad need sõnad ka Anvar Samosti enda kohta, niisiis: kui kindel enda karistamatuses, et niivõrd ülbelt, nii nahaalselt, nii mõnitavalt, võiks öelda kaarega pähe sülitavalt, võib üks saatejuht Eesti Raadios sõimata iga nädal Keskerakonda ja Rahvaliitu. Eelmisel pühapäeval tõrvati Savisaart selle eest, et ta olevat algatanud referendumimõtte tuumajaama küsimuses. Saatejuhid eksisid "õiges suunas" - nagu tavaliselt, sest mõtte algatas hoopis Eesti Päevaleht.

Lepp on teinud sadu telesaateid, kuid kordagi pole kokku puutunud isikutega, kes ennast ajakirjaniku maski taha varjates vaid ära panna soovivad. Kuidagi ei saa nimetada ajakirjanduseks rõvedat ilkumist, parastamist ning nõmetsemist avalik-õigusliku raadio otse-eetris. "Kui samas saates osaleb näiteks Hanno Tomberg, siis muutub saade nagu nõiaväel. Ka arutelud Kalle Muuliga muutuvad mõtestatuks, toon asjalikuks. Tavalise raadiokuulaja ja maksumaksjana nõuan Eesti Raadio juhtkonnalt normaalseid, analüüsivaid, faktidele tuginevaid raadiosaateid, aga ilma Anvar Samosti osavõtuta," lõppes Lepa avalik kiri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2006, 12:33
Otsi:

Ava täpsem otsing