ÄP fototoimetus • 7. november 2006 kell 22:00

Arco Vara - väljapressija, mitte kinnisvaraarendaja

Tänane Äripäev kirjutab Tallinna Kodukolde elurajooni aasta tagasi korteri broneerinud ja 15% korteri hinnast sisse maksnud inimestest, kes on praegu sundseisus - peavad loobuma uuest eluasemest või maksma juurde kinnisvaraarendaja Arco Vara nõutava summa, mis võib ulatuda isegi miljoni kroonini.

Äripäeva toimetuse meelest on Eesti suurim kinnisvaraarendaja Arco Vara käitunud väljapressijana ning petnud jultunult oma kliente.

Äripäeva artiklis kirjeldatud juhtumist paistab läbi Arco Vara kaval rahateenimise plaan, mis rajanebki toimetuse meelest klientide petmisel. Esimene märk, mis sellele viitab ja pidanuks ka korteriostjad valvsaks tegema, on see, et Arco Vara keeldus klientidega notariaalselt kinnitatud eellepingute sõlmimisest.

Firma esindaja, ASi Kolde juhatuse liige Veiko Taevere põhjendab seda artiklis nii: hoonestusõiguse leping juriidiliselt ei võimaldanud seda tol hetkel teha. Kuid see põhjendus käib põhilepingu kohta, eelleping sõlmitaksegi siis, kui pole veel võimalik põhilepingut teha, aga vaja oleks koguda ehituse käivitamiseks kapitali broneerimistasudest.

Aga - ei ole eellepinguid, ei ole must-valgel kirjas hinda, millega Arco Vara meelitas kliente kortereid broneerima. Seega on firmal vabad käed hinda tõsta. Ja Arco Vara küsiski oktoobris klientidelt juurde 25-30%.

Arco Vara esindaja Veiko Pedosk põhjendab nii suurt hinnakergitust ehituse kallinemisega. Ehitus tõesti kallines, aga kolmandas kvartalis võrreldes aastataguse ajaga vaid 11,2%. Ehituse kallinemist ei olnud nii raske ette näha. Prognoosiga möödapaneku pidanuks ettevõte katma väiksema marginaaliga, mitte aga veeretama oma tururiski klientide kanda.

Nii ulatusliku hinnakergituse teine eesmärk rahateenimise kõrval paistab kätte Arco Vara toimetusele saadetud pressiteatest: sundida kõhnema rahakotiga kliendid korteritest loobuma, et müüa korterid edasi uutele ostjatele juba tänaste hindadega.

Klientide poolelt avaneb loole kurb pilt: laenud on pangast võetud ja ka saadud algselt kokkulepitud korteri hinnast lähtudes. End kinni laenanud ilmselt pangast raha juurde ei saa ja lootus uude kodusse kolida nihkub määramatusse tulevikku, sest tuleb hakata otsima uut korterit, mis ei pruugi aga enam olla samas hinnaklassis.

Arco Vara lubab küll broneerimistasu koos intressidega tagasi maksta, kuid toimetuse arvates tuleb firmal kompenseerida ka klientidelt varastatud aasta luhtunud lootuste ja lugematute asjaõiendustega, mis kaasnevad täna korterite ostmisega. Kõige õigem koht seda asja klaarida aga oleks kohus.

Toimetuse meelest on kõnealune Arco Vara juhtum vaid üks näide kinnisvaraturul toimuvast. Kinnisvaraarendajad on ise kõige suuremad hinnarallile hoo andjad - neil on sogases vees teenimisvõimalused suuremad.

Lahendus oleks toimetuse arvates see, kui korterisoovijad ei ostaks pimesi, ilma notari juures kinnitatud eellepinguta kinnisvaraarendajate pakutavat õhku, st alles paberil visandite kujul kortereid. Suur firma ei pruugi täna enam usaldust tähendada, nagu võisime veenduda.

Autor: ÄP

Hetkel kuum