Arhitektid võitlevad Sakala eest kohtus

08. november 2006, 08:50

Eesti Arhitektide Liit vaidlustab Sakala
keskuse lammutusloa kohtus, sest peab seda avalikule huvile mittevastavaks ja
ebaseaduslikuks, kirjutas Postimees.

EALi hinnangul ei ole linnavalitsuse antud luba õiguspärane, sest detailplaneeringus on ette nähtud hoone säilitamine. Sakala keskuse allesjäämise poolt on arhitektide arvates ka ülekaalukas avalik huvi. Samuti oli arhitektuurivõistluse tingimuseks hoone säilitamine.

EALi aseesimees Margit Mutso ütles, et hoone lammutamine eeldab uut detailplaneeringut, sest praegusel on vana hoone alles. «Selgelt lammutamist näitav [uus] planeering oleks arusaadav ja ühene lahendus,» lisas ta.

Arhitektide arvates on lammutusotsus kaalutlemata ja ignoreerib arhitektuurivõistluse tulemust. Samuti ei vasta tõele meedias esitatud väited keskuse kasutuskõlbmatuse ja halva seisukorra kohta. «Kui hoone on kolm aastat hooldamata, vajab see kindlasti sanitaarremonti,» ütles Mutso. «Teades tolleaegseid ehitusnorme, ei saa ma kuidagi uskuda, et Sakala keskus oleks nii amortiseerunud, et võiks kokku variseda.»Mutso ei pidanud EALi šansse kohtus väga suureks, kuid märkis, et kohtuasi toob selgelt välja, kui raske on kaitsta avalikku huvi praeguste seaduste abil.

Keskuse omanik AS Uus Sakala peab EALi avaldust kahepalgeliseks, kuna mitmed liidu liikmed on pidanud siiani vana keskuse lammutamist igati võimalikuks.

Juhatuse esimees Ilmar Kompus märkis, et detailplaneeringu mõistmine on Sakala puhul arhitektide liidule ka varem üle jõu käinud. Ka avalikkuse ülekaalukas huvi ei ole Kompuse sõnul tõendatud. «Olen kindel, et avalikkuse ülekaalukas huvi on, et Tallinna kerkiks nüüdisaegne kultuurikeskus,» lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. November 2006, 08:55
Otsi:

Ava täpsem otsing