ÄP fototoimetus • 8. november 2006 kell 22:00

Kalev pääses 150 miljoni kroonisest suhkrutrahvist

Varem oli maksuamet määranud Kalevile kuuluva suhkru üleliigse laovaru suuruseks 15 600 tonni, sellise koguse suhkru hävitamine oleks Kalevile maksma läinud umbes 150 miljonit krooni. Kalev vaidlustas maksuameti selle otsuse halduskohtus.

Kalev kinnitas, et ettevõte ostis küll enne liitumist suhkrut, kuid müüs selle enne 1. maid 2004 edasi uuele ostjale ning seega ei olnud Kalev enam suhkru omanik, kui hakkas kehtima üleliigsete laovarude seadus. Maksuamet nimetas tehingut teeselduks.

"Kalevit on pärssinud see siiani üleval olnud kahtlus päris tugevasti. Näiteks oleme pangalaenu taotledes pidanud kuulma, et ootame enne suhkrutrahvi tulemuse ära. 2,5 aastat on see kestnud, igaüks võib siit omad järeldused teha," ütles eile Kruuda.

Samasisulised otsused on maksuamet ning põllumajandusminister teinud ka Kalevi tütarettevõtja ASi Vilma suhtes. 3. novembri otsusega tunnistas põllumajandusminister kehtetuks oma 2005. aasta käskkirja, millega Vilmale määrati üleliigse laovaru eest trahv 1,15 miljonit krooni. Vilma tasus summa, kuid maksuamet peab selle nüüd tagastama.

Eelmise aasta mai lõpus, kui selgus, et Eesti suhkrutrahvi suurus tuleb üle 700 miljoni krooni, oli põllumajandusminister Ester Tuiksoo kindel, et Eestisse mitme aasta suhkruvaru vedanud ettevõtjatelt on võimalik see raha kohtu kaudu sisse nõuda. "Riigi ülesanne on nüüd valmistada ette hagi Euroopa Kohtusse ja vaadata, kuidas ettevõtjatelt raha kätte saada," ütles Tuiksoo pärast Brüsseli suhkruotsuse teadasaamist.

Tänavu 5. oktoobril lõi riigikohus pretsedendi, rahuldades Hadleri Toidulisandite ASi kassatsioonkaebuse, sest ettevõtte üleliigse laovaru arvestamiseks ei kasutatud Eestis sobivat meetodit.

Tänase seisuga on maksu- ja tolliamet kehtetuks tunnistanud kokku üheksa ettevõtte laovaru puudutavad haldusaktid. Tagastatud on 1,9 miljonit krooni laovarutasu.

Sellega ei ole suhkrutrahvisaaga ettevõtjate jaoks veel lõppenud, sest riigikohus on välja toonud võimaluse üleliigse laovaru tasu seaduse täiustamiseks. "Juhul, kui seda tehakse, võidakse haldusorganite poolt tuvastatud ja tuvastatavate asjaolude pinnalt esitada uued nõuded," ütles maksuameti pressiesindaja.

Autor: ÄP

Hetkel kuum