Soome politsei liialdab Eesti kurjategijate ohuga

09. november 2006, 10:10

Soome teadlane Johan Bäckman peab jutte
Eesti maffia erilisest mõjuvõimust ja rikkusest muinasjutuks, kirjutas Eesti
Ekspress.

Värske teadustöö lõhub müüti, nagu kontrolliks Eesti kurjategijad Soome narko- ja prostitutsiooniäri.

Kui Helsingi ülikoolis riigiteaduse doktorikraadi kaitsnud Johan Bäckman kirjutab tõtt, on tegemist kõigest rahvusliku müüdi kokkuvarisemisega.

Näiteks möödunud aastal avaldati Ekspressis intervjuu Soome keskkriminaalpolitsei luureülema Jaakko Sonckiga. Napisõnaline proff teatas, et:

1) eestlased on Euroopa allilmas kõvad tegijad;

2) eestlaste narkoäri ulatub sadadesse miljonitesse kroonidesse;

3) Eesti staarkurjategijad on väga rikkad ning nende tabamiseks pole lootustki.

Soncki jutt oli erakordselt umbmäärane. Ainus õigustus selle lehte torkamiseks oli tema kõrge amet - küllap luureülem teab, millest räägib.

Seetõttu mõjus Soome politseikõrgkooli poolt tänavu suvel välja antud Johan Bäckmani uurimus "Itämafia" ("Idamaffia") sensatsioonina. 400-leheküljeline raamat põhineb autori ametlikel intervjuudel rohkem kui saja Soome, Vene ja Eesti kriminaalpolitseinikuga.

Bäckman esitab lihtsa ja lööva järelduse: aastaid kardetud Eesti ja Vene maffia tormijooksu Soome ei olegi toimunud. Seda tunnistavad raamatus ilmunud anonüümsetes intervjuudes ka mitmed riigiametnikud.

"Samal ajal, kui valmistuti koondamisteks, ilmus ajalehtede lööpidesse sõna "idamaffia". Siseministeerium osales pressikampaanias oma eelarveraskuste pärast," paljastab Soome välisministeeriumi ametnik.

"Võitlus raha pärast on karm," kinnitab Soome kaitsepolitsei töötaja. "Ega politsei ei ole loll. Kui rääkida Vene maffia ohust, tuleb raha kolinal."

Bäckman kvalifitseerib oma uurimuses jutud Soome imbuvast idamaffiast maffiamütoloogiaks: "Selline väljamõeldud maffia võib mõjutada inimeste ja riigi käitumist rohkemgi kui väidetav tõeline maffia."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. November 2006, 10:09
Otsi:

Ava täpsem otsing