Uue traktori liisinguperiood küünib kuue aastani

Gunnar Toomemets 15. november 2006, 00:00

Põllumasinate ostmisel on kõige kasulikum ja mugavam kasutada liisingut, sest nõnda ei tule uue traktori või kaariku eest kohe kogu maksumust tasuda. Liisinguga saab kuumaksete näol ajatada tehnikale tehtavaid kulutusi.

Lisatagatisi seada pole vaja, tagatiseks on soetatav masin. Oluline eelis liisingufinantseerimise juures on kasutusrent, mille korral saab igakuistelt maksetelt käibemaksu tagasi küsida ning rendilepingu lõppedes soovi korral masina müüjale tagastada.

Nii nagu auto liisimisel, saab ka põllumajandustehnika liisimisel kasutada kahte lepingutüüpi - kapitalirenti ja kasutusrenti. Kui traktorit kasutatakse mõõdukalt ja masina eeldatav kasutusiga on pikk, tasub sõlmida kapitalirendileping. Sellisel juhul saab liisinguperioodi lõppedes liisitava masina omanikuks.

Kui aga traktori kasutus on intensiivne ja seda soovitakse suhteliselt lühikese aja pärast uue vastu vahetada, tasub mõelda kasutusrendi peale. Kasutusrendilepingu perioodi lõppedes on võimalus vara müüjale tagastada, jääkväärtusega välja osta või taotleda masina jääkväärtusele kapitalirendilepingu sõlmimist.

Tänapäeva traktorite pikka kasulikku iga silmas pidades on kapitalirendi puhul uute traktorite liisinguperiood kuni kuus aastat. Kasutusrendi puhul oleneb perioodi pikkus vara tagasiostjast, olenevalt liisinguperioodi pikkusest muudetakse ka vara jääkmaksumust.

Kõik liisitud varad peavad olema kindlustatud ja see reegel kehtib ka põllumajandustehnikale. Viimase kindlustamisel kasutatakse spetsiaalset masinate kindlustust, mis aitab minimeerida nendega juhtuda võivaid kahjusid, näiteks ümberminek, avarii, uppumine või süttimine. Kaitse kehtib nii töötamise, liikumise kui seismise ajal.

Kuna traktorid sõidavad ka teedel, tuleb nad registreerida ARKis ning vormistada liikluskindlustus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing