Nordea analüütikud: majandust ootab ees pehme maandumine

16. november 2006, 14:56

Rahvusvahelises majanduselus ennustatakse
pehmet maandumist ja seetõttu ei ole tõenäoline, et Balti riigid peavad läbi
elama järsu kukkumise nagu 1998. aastal.

Eesti, Läti, Leedu ja Poola kuuluvad maailma kiireima majanduskasvuga riikide hulka. Baltimaade majanduskasv on koguni kiirem kui eelmisel buumiaastal 1997.

Seekord aga ennustatakse rahvusvahelises majanduselus pehmet maandumist ja seetõttu ei ole tõenäoline, et Balti riigid peavad läbi elama järsu kukkumise nagu 1998. aastal. Kinnisvaraturg hakkab viimaks stabiliseeruma ja laenude kasv on aeglustunud, kõrvaldades ühe ebastabiilsuse allika, teatas Nordea pank.

“Eestis on ruutmeetreid eluasemele inimese kohta täna hoolimata kinnisvaramüügi kõrghooajast endiselt vähem, kui on vastav keskmine näitaja Euroopas. Ka uusehitiste maht ei ole ületanud elamispinna amortiseerumist. Ehk siis hoogne kinnisvara arendus ja elamuehitus on loogiline areng kiiresti arenevas riigis. Samas jäävad alati küsimuseks lühiajalised kasvukiirused,” lausus Nordea Eesti juhataja Vahur Kraft. “Sarnased trendid on ka teistes uue euroopa riikides,“ lisas Kraft.

Eesti majanduskasv aeglustub 2007. aastal käesoleva aasta 12%-lt 9,5%-ni. Kokkuhoiumeetmed toimivad, sest laenude kasv paistab aeglustuvat. Ka kinnisvarahinnad on hakanud stabiliseeruma. Inflatsioon jääb suhteliselt kõrgeks, mis tähendab, et EMU-ga liitumine ei ole reaalne enne 2009-2010. aastat.

Nordea vanemanalüütiku, Balti riikide ja Poola spetsialisti Mika Erkkilä sõnul ei ole Baltimaade potentsiaal ammendatud ja veel jätkub ruumi oluliseks kasvuks . “Baltimaadest ja Poolast saab homne Lääne-Euroopa majanduselu kasvulava. Meil pole vaja otsida majandustiigreid Aasiast - need on siinsamas meie ukselävel,“ märkis Erkkilä.

Lätis on näha esimesi märke sellest, et kahekohaline kasvunumber võib muutuda mõõdukamaks. Kui kasv ootuste kohaselt aeglustub, toimub tõenäoliselt ka kinnisvaraturul pehme maandumine. Siiski on oht, et kasv jätkub praeguses ülekuumenenud tempos. Tööjõunappus tõstab jätkuvalt palku ning seetõttu püsib ka inflatsioonisurve.

Leedus on näha mõningaid ülekuumenemise märke, kuid laialdast konkurentsivõime langust ei ole toimunud, hoolimata 8% kasvutempost. Ka kinnisvarahinnad on stabiliseerunud. Seetõttu on sarnaselt Lätiga kõige tõenäolisem kinnisvaraturul pehme maandumine. Ilmselt püüab riik EMU-ga Liituda 2010. aastal, kuid jällegi ei saa selle õnnestumises väga kindel olla.

Poolas on nii leibkonnad kui ka firmad heas seisus. Suurenev toetumine kodumaisele nõudlusele aitab riigi majandusel järgmisel aastal oodatavale globaalsele aeglustumisele vastu panna. Inflatsioon kiireneb kasvavate palkade survel ja kutsub esile intresside tõstmise. Poliitika on etteaimamatu.

„Balti riikide liitumine EMU-ga on edasi lükkunud ja pole teada, millal nad uuesti proovivad. Valitsused ei saa liitumist määramata ajaks edasi lükata, sest ka see on riskantne. Kui nad tahavad lähitulevikus liituda, on praegu vaja teha kiireid otsuseid,“ nendib Mika Erkkilä.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. November 2006, 14:58
Otsi:

Ava täpsem otsing