Konkurents surnud ja tapjad troonil

ÄP 17. november 2006, 00:00

Äripäeva meelest on pealinnast kaugemale jäävate piirkondade arengu kõige suuremad pidurid kohalikud kroonimata kuningad, kelle teadmata ja nõusolekuta ei sünni ühtki äritehingut ega looda uut ettevõtet.

Üks selline kohalik tuus on luubi all tänases Äripäevas - Narva kuberneriks kutsutav Aleksandr Moissejev, ettevõtja ja Narva volinik, kelle silmapilgutuseta ei tule selles linnas vaata et kraanidest vettki. Tema tegevuse iseloomustamiseks sobib hästi Riigikogu Res Publica fraktsiooni liikme Ants Paulsi ütlus tänases lehes: "Tihti tundub küll, et siin Ida-Virumaal lõpeb Eesti riik ära ja seadused ei kehti."

Oleme varem mitu korda kirjutanud kohaliku võimu ja eraäri tihedast põimumisest, mille tulemusena soositakse ning seetõttu ka õitseb vaid kindlate ettevõtjate äri. Ülejäänud ettevõtjad katsuvad poliitik-ärimeeste "laualt" pudenevatest raasukestest kuidagi ära elada.

Linnades-valdades, kus võimu jäme ots püsib kohaliku suurema äritegija käes, on konkurents praktiliselt välja surnud. Suurem osa elanike maksurahadest, aga ka teenistusest jookseb kindlate ärimeeste kaukasse. Uutel tulijatel on sellistesse kohtadesse raske siseneda.

Selliseid mehi on Eestimaal terve hulk: Kohtla-Järvel ja Jõhvis batjuška Nikolai Ossipenko, kelle tasku voolab pea kogu kohalike elanike maksuraha. Lääne-Virus troonib Oleg Gross. Saaremaa kunn on Vjatšeslav Leedo ja asekunn Prits Liblik. Haapsalu kandis harrastavad klubilist tegevust reformierakondlastest mudaärimehed. Keila piirkonna kunn on kauane omavalitsusjuht-ärimees Tiit Mae, Võru kandis Meelis Munski. Nimekirja sobivad Viimsis maaäri korraldanud endised vallajuhid ja paljud teisedki.

Inimesed kiruvad riiki ja õiguskaitseorganeid ? la "kas me sellist Eestit tahtsimegi", aga kui oleks vaja endal hakata kohalikku elu muutma - näiteks valimiste kaudu -, on meestel-naistel suud vett täis.

Mõni julgem ettevõtja, kes mõne konkursi on kaotanud, protesteerib küll. Kirjutab ka politseile või kapole avalduse, kuid sinna see jääbki - ei politsei, kapo ega ka maksuameti hammas ole seni kohalike kunnide peale hakanud.

Ümberjagamise pooldajad, eeskätt Keskerakond, räägivad karjuvast vajadusest toetada kohalikku ettevõtlust, mis olevat piirkonna arengu alus. Enne tuleb kohalikud kunnid troonilt tõugata, muidu jookseb maksuraha ka riigi rahakotist ikka kohalike tuusade kätt.

Üks võimalus on saata kohalike maksuametnike ja politseinike asemel korporatiivsust välja juurima uurijad pealinnast või teistest piirkondadest. Kuni aga kohalik elanik vaikib, ei muutu midagi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:25
    Otsi:

    Ava täpsem otsing