Tarvo Vaarmets • 19. november 2006 kell 22:00

Baltika emissioon oleks hea

"Väikeinvestorite kauplemisele mõjuks see muidugi kõige enam positiivselt, tekib psühholoogiline efekt," kommenteeris aktsia võimaliku tükeldamise mõju Sampo Panga analüütik Rainer Änilane.

Baltika juht Meelis Milder jäi aktsiate arvu suurendamisest rääkides kidakeelseks. "Isegi kui me oleme sellele mõelnud, ei saa ma seda öelda, sest see on konfidentsiaalne informatsioon. Me peame seda enne börsi vahendusel aktsionäridega jagama," viitas ta reglemendile.

Kevadel korraldas fondiemissiooni Tallinna Kaubamaja, kui ettevõtte aktsia liikus Baltika aktsia praegusest hinnast veidi kõrgemal. Tänaseks on Kaubamaja aktsia emissioonijärgsest hinnast üle kahe korra kallim. Samas võib võrdluseks tuua ka Merko, kes korraldas fondiemissiooni 500kroonise aktsiahinna juures. Kalev tegi sama asja aga siis, kui aktsia maksis ainult 45 krooni.

Suprema maakleri Riho Talumaa sõnul on senised fondiemissioonid Tallinna börsil olnud edukad. "Aktsionäridele oleks fondiemissioon positiivne, elu on näidanud, et natukenegi positiivsemas keskkonnas mõjub see puhtpsühholoogiliselt aktsia hinnale pigem soodsalt," märkis Talumaa. "Aga eks see ole aktsionäride ja juhtkonna otsustada," lisas ta.

Baltika aktsia edasisele liikumisele annab suuna siiski ettevõtte tegevus. Riidekontserni juht lubab jätkuvalt tugevat kasvu.

"Selle aasta käibeprognoos on paigas ja järgmisel aastal näeme täiesti kindlalt esimest korda aastakäivet üle miljardi krooni," ütles Milder. Baltika selle aasta käibeprognoos on 860 miljonit krooni, järgmisel aastal loodetakse sellest üle 40% suuremat numbrit.

Suurimat arenemisruumi näeb Milder Venemaal, samas võib laienemist oodata ka ülejäänud viiel turul.

"Täna on staarturg ikkagi Venemaa. Meie arendused kõigil kuuel turul on seotud kahe asjaga: kasvupotentsiaal tervikuna ehk kui suured me seal juba täna oleme ja teiseks - kus me saame poode avada," selgitas Milder. Tema sõnul jääb Balti riikides uute poodide avamine tihti kaubanduskeskuste puudumise taha. Venemaal seda probleemi ei ole. "See on ka põhjus, miks me sinna oleme väga palju investeerinud," märkis Milder.

Seni ettevõtte majandusnäitajates nõrgalt esindatud Poola hakkab samuti viimaks meeldivaid signaale andma.

"Mulle tundub, et selle aasta lõpus on Poolast häid uudiseid tulemas," rääkis Milder. Ta lisas, et kontsern on jõudnud enam-vähem Poolas seatud eesmärkide lähedale, mistõttu võib ka seal oodata jõulisemat laienemist. "Meie eesmärk ei ole seal pidada väikeäri viie poega, eesmärk on ikkagi kõikidel turgudel kasvada maksimaalselt," kinnitas Baltika juht.

Mida enam aktsia kõrgustesse kerkib, seda huvitavamaks asi muutub. Ma arvan, et splitti ei peaks kindlasti nii paaniliselt ootama, aga kui huvi aktsia vastu mõnevõrra lahjeneb, siis oleks ettevõtte juhtkonnal selleks põhjust küll. Samas praegu ei ole küll näha, et aktsia vastu vähe huvi tuntakse. Praegu pole Baltika likviidsusel ka midagi viga.

Alati ei pruugi splitiga täiendavat rallit kaasneda - mõnikord juhtub, mõnikord mitte, eks see ole suures osas kinni ettevõtte perspektiivides, väikeinvestorid oma tehingutega tekitavad heal juhul kerge võnke, institutsioonide huvi on siiski määrav.

Hetkel kuum