Statistika moonutab kinnisvarahindu

Lemmi Kann 20. november 2006, 00:00

Ober-Hausi Kinnisvara ASi tegevjuhi asetäitja Siiri Maaski hinnangul on kuuldused kinnisvara hinnalangusest liialdatud.

Ta juhtis tähelepanu sellele, et üle poole toimunud tehingutest on tehtud Tallinnas ja Harjumaal, kuid nende koguväärtus on kolm korda suurem kui ülejäänud tehingutel kokku, moodustades 77%. Seega pole vähemalt nimetatud piirkondades ostuhuvilistel rõõmustamiseks põhjust.

"Mina ei räägiks üldse hinnalangusest, isegi mitte ajutisest, sest tõuse-langusi peab vaatama pikemas perspektiivis. Võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga on selge tõusutrend," ütles Maask kommentaariks statistikaameti aruandele.

Ka Pindi Kinnisvara juhatuse esimehe Peep Soomani sõnul kerkivad kinnisvarahinnad jätkuvalt, kuigi tunduvalt aeglasemas tempos võrreldes aasta algusega. "Nii maade kui ka majade hinnad on pidevalt tõusnud. Surve on ikkagi hinnatõusule, see on jätkuv trend. Statistika kajastab pigem seda, et objektide iseloom on muutunud," selgitas ta.

Viimasel ajal on suurem osa tehingutest tehtud väiksemate objektidega, mis samasse suurusjärku jääva tehingute arvu puhul viib keskmise väärtuse alla.

Ka endiselt suurenev müügipakkumiste arv ei ole suutnud hinnalangust eile kutsuda. Pigem on seetõttu pikenenud müügiaed, mis annab eriti tunda suuremate ja kallimate objektide puhul. Need ajad, kui suured kinnistud kiiresti uue omaniku leidsid, on möödas. Ostjad on muutunud ettevaatlikumaks ja ka nõudlikumaks ning väärtustavad üha enam ümbritsevat elukeskkonda ja infrastruktuuri.

Statistikast nähtub, et 22% tehingutest on tehtud hoonestamata kinnistutega.

Elavnenud huvi elamumaa vastu kinnitas ka Sooman. Kuna hoonestamata krundid on odavamad kui valmis elupinnad, toob see samuti keskmise hinnataseme madalamale. "Ja kui palju neid 8 miljoni krooniseid Kakumäe krunte tehingute hulgas ikka on? Väga vähe. Lõviosa on ikkagi Tallinnast väljaspool asetsevad krundid, mille hind jäi kolmandas kvartalis alla miljoni krooni," nentis ta.

Maask ei välistanud võimalust, et kasvanud huvi Tallinnast väljaspool asuvate metsa- ja maatükkide vastu on seotud nende soodsama hinnaga ning neid on soetatud pikaajalise investeeringuna, eesmärgiga jätkuva hinnatõusu pealt kasumit teenida.

Statistikaameti andmetel oli notariaalselt tõestatud kinnisvara müügitehinguid kolmandas kvartalis ligi 15 000, nende koguväärtus oli eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 43% suurem. Müügitehingute arv vähenes nii eelmise kvartali kui ka eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 2%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing