Kadi Heinsalu • 22. november 2006 kell 22:00

Maksumuudatus mõjutaks pooli uusi laenukliente

Tänane 50 000kroonine intressi maksustamise piir mõjutab Hansapanga uutest laenuvõtjatest 23%, selleks peab laen olema miljon krooni. Kui soodustust kärbitaks 30 000 kroonile, mõjutaks see juba pooli lisanduvatest laenuklientidest.

Senistest laenuvõtjaist mõjutaks 30 000 krooni piir veerandit. "Üsna valusalt võib see tabada noori peresid ja vähem kindlustatuid," rääkis panga meediasuhete juht Kristiina Tamberg.

Ühispank on arvutanud, et laenusumma, millelt tuleb intressi aastas üle 30 000 krooni, on 600 000 krooni. "Neid kliente võib olla üle poole, kes võivad kaotada tulumaksutagastuses, eriti kui nad võtavad laenu üksinda," rääkis panga suhtekorraldusjuht Evelin Allas.

Kinnisvaramaaklerid juba kogevad, et inimesed ei saa pangast laenu. Uus Maa maakler Kristjan Reinoja müüb kortereid Mustamäele Keskuse tänavale kerkivasse majja. "Inimene läheb panka raha küsima ja tuleb eitusega tagasi, eriti viimasel ajal," rääkis ta. Keskuse tänava majas maksab 2toaline korter pisut alla 2 miljoni ja selle ostmiseks on vaja märksa rohkem laenu kui miljon krooni, jätkas Reinoja.

Novembris on keskmine kodulaenu summa Hansapangas 765 000 krooni, eluasemelaenu on võtnud 60 000 inimest.

Eelnõu, mis peaks ohjeldama laenubuumi ja majanduse ülekuumenemist, jõustuks 2008. aastal.

Hetkel kuum