Enn Heinsoo • 22. november 2006 kell 22:00

Võimekas majandustarkvara vajab korralikku juurutamist

Milliseid eeliseid annab ühtne, kõiki valdkondi kattev tarkvara? "Peamine on see, et ei ole vaja erinevaid tarkvarasid ega andmete muundamist, kõik vajalikud andmed on ühes süsteemis koos ning puudub vajadus andmebaaside liitmiste järele," selgitas JYSKi IT-juht Kaspars Osis esmast eelist.

"Kasutame Microsoft Dynamics Navisioni, mille ettevõtte töösse integreerimine võttis meil aega kolm kuud," rääkis Osis. "Integreerimine on kallis lõbu, mistõttu hiljem mõnele teisele majandustarkvarale hüpata ei ole mõtet, seega tuleb tarkvarasse investeerides kindel olla, et see vajadused rahuldab," lisas Osis.

Ühtse süsteemi eelistest tõi Osis välja ka tõsiasja, et andmed liiguvad kiiresti vahepeal liideseid või erinevaid süsteeme läbimata. "Näiteks, kui teises riigis ühes meie kauplustest laoseis muutub, keegi midagi ostab, kassas midagi muutub, on kõigil, kel on piisavalt õigusi, võimalik seda kohe vaadata vastava mooduli abil," selgitas Osis.

Segadust tarkvara võimalusterohkus aga ei tekita, kuna kasutajale tehakse kättesaadavaks ainult moodulid, mida too oma tööks vajab.

Kahe kasutusaasta jooksul pole Osise sõnul tarkvaras otseselt vigu esinenud, kuid täiendamine toimub pidevalt. "Sellise süsteemi kasutuselevõtt on pikk koostööprotsess partneriga, kes tarkvara meile sobivaks kohandab ning meie töötajad seda kasutama õpetab," lisas ta.

JYSKi pearaamatupidaja Taive Sinisalu arvates pakub Dynamics Navision teistest majandustarkvaradest ka rohkem võimalusi, kui vaid osata neid ära kasutada. "Oluline on ka, et programm ei ole jäik ning seda annab vajaduse korral täiendada," rääkis Sinisalu.

"Ühtse lahenduse juures on hea, et on vähem lisatööd andmete sisestamisel ning inimlikel vigadel vähem ruumi omavolitseda," lisas Sinisalu Dynamicsi-laadse süsteemi eeliste kohta.

Tarkvaraga võib Sinisalu arvates ka rahule jääda. Varem on ta kokku puutunud ka teiste tootjate majandustarkvaraga nagu Merit Aktiva, Merit Palk, Hansa First Office jt. Navisioniga töötab Sinisalu internetipõhiselt ning tegeleb regulaarselt kogu raamatupidamise arvestusega.

Microsoft Dynamics Navision (MDN) on kohalikul turul majandustarkvara HansaWorld Enterprise'i peamiseks konkurendiks.

MDNi eelis on kahtlemata tema kuulumine Microsofti tooteportfelli, mis tagab talle suurema turunduseelarve ja tihedama koostöö, sidudes teda Microsofti teiste toodetega.

Puudustest on vast kõige olulisem seesama seotus Microsoftiga, mis ei võimalda MDNi rakendada väljaspool Microsofti pakutavat keskkonda. Samuti on ebaselge, milliseks kujuneb MDNi tulevik, sest Microsoft üritab oma majandustarkvaraportfellis olevad tooted koondada tasapisi üheks n-ö uue põlvkonna tooteks.

Sellist majandustarkvara, mis kataks kõik ettevõtte vajadused, minu teada ei olegi veel olemas, kuid nt HansaWorld Enterprise on viinud ühtsesse süsteemi lisaks klassikalisele majandusarvestusele ka kliendisuhtlust hõlbustavad rakendused. Kasu sellest on kõige otsesemalt tunda väikestes ja keskmise suurusega firmades, kus IT-eelarve ei võimalda luua kokkuvõttes kordades kallimaid erinevatest tarkvarasüsteemidest koosnevaid lahendusi.

Hetkel kuum