Mariliis Pinn • 24. november 2006 kell 7:06

Hiina esirikkur äritseb vanapaberiga

Hiina kõige rikkamate inimeste edetabelis hõivas esimest korda kõrgeima koha naine – Zhang Yin, kelle varandust hinnatakse 3,4 miljardile dollarile (41 miljardit Eesti krooni).

Mullu oli Zhang Yini (49) varanduse suurus vaid 375 miljonit dollarit (4,5 miljardit Eesti krooni) ning ta asus Hiina rikaste inimeste nimekirjas alles 36. kohal. Aastaga suutis ta teha vägeva hüppe ja mitmekordistada oma kompanii väärtust.

Suurema osa varandusest on Zhang kogunud tänu paberijäätmete käitlusfirmale Nine Dragons Paper Holdings Ltd, kirjutas SL Õhtuleht.

Tema põhitegevusala on USAst ja Euroopast makulatuuri ostmine ning selle töötlemine Hiina tarbeks. Lähema viie aasta jooksul tahab ta tööle panna oma paberivabriku, kuid vanapaberiga tegelemist pole kavas lõpetada.

Ärinaise edu saladus peitub eeskätt firma sokutamises Hongkongi börsile, sest pärast seda suurenes paberikäitlemisfirma väärtus kolm korda. Zhang pani äri käima koos oma Taiwanis sündinud abikaasa Liu Ming Chungi (44) ja venna Zhang Chengfeiga (38) ning talle kuulub Nine Dragons’ist 72%.

Zhang oli sõjaväeohvitseri kaheksalapselise pere vanim laps. 1980. aastate alguses emigreeris ta Hongkongi, kus panigi tööle oma äriettevõtted. Hurun Reporti rikkurite edetabelisse jõudis Zhang esimest korda 2003. aastal – 17. kohale.

Nüüdne maailma rikkaim naine on teeninud varanduse oma tööga. Tema seljataha on jäänud nii USA kuulus telesaatejuht Oprah Winfrey kui ka eBay juht Meg Whitman, samuti kirjanik Joanne Kathleen Rowling.

Üle 1,3miljardilise rahvaarvuga Hiina rikaste edetabelisse, mille igal aastal koostab Shanghais paiknev Hurun Report, mahub 500 nimest ning 15 esimest neist on dollarimiljardärid.

500 edetabelisse pääsenud ärigeeniuse hulgas on vaid 35 naist, kes kõik on asutanud oma ettevõtted ja on neid senini edukalt juhtinud.

Mullu oli Hiina rikkaim inimene jaemüügimagnaat ja Gome Electrical Appliances Ltd esimees Huang Guangyu (37), kes nüüd kaotab Zhang Yinile ligi miljardi dollariga. Elektroonikaga kaupleva Gome kompanii asutaja varandus on 2,5 miljardit dollarit. Mullu piisas Huangil esikohale jõudmiseks 1,7 miljardist dollarist.

Kolmandale kohale paigutus ehitusfirma Hopson Development Holdings Ltd juht Zhu Mengyi, kelle varandus suurenes ühe aastaga peaaegu kaks korda – 800 miljonilt 2,1 miljardile dollarile.

Kõige suuremaks kaotajaks peetakse Fuxi Investment Holding Co esimeest Zhang Rongkuni, kes mullu oli 320 miljoni dollariga 48. positsioonil, kuid seekord ei jõudnud üldse tabelisse. Siin oli põhjuseks see, et ta arreteeriti laiaulatusliku pensioniskandaali pärast Shanghais. Zhang Rongkun oli nimelt seotud korruptsiooni ja linna pensionifondi rahade väärkasutamisega.

Hiina rikaste edetabeli omapära on sage liidrite vahetus, mida lääneriikides tuleb ette haruharva.

Maailma kõige rikkamast inimesest Bill Gatesist jäävad Hiina rikkurid esialgu veel tublisti maha. Nii on Gatesi varanduse väärtus ümmarguselt 53 miljardit dollarit (639 miljardit Eesti krooni).

Hetkel kuum