25. november 2006 kell 13:59

Suri Soome rokilegend Juice Leskinen

Tampere haiglas suri reedel (24.11) Soome rock- ja popmuusika legend Juice Leskinen.

Tema üks tuntumaid hitte oli ka siinpool lahte laineid löönud «Eesti, Eesti, kaipaan sua perkeleesti,» kirjutas Helsingin Sanomat.

Pauli Matti Juhani Leskinenil (56) oli neerude alatalitlus, maksatsirroos ja suhkruhaigus. 1950. aastal Juhankoskis sündinud Juice Leskinen oli üks Soome ja soomekeelse rockmuusika tuntuimad tegijaid - laulja, helilooja, luuletaja ja laulusõnade autor.

1970ndate alguses õppis ta tõlgiks, kuid muusiku elukutse sundis õpingud tagaplaanile. Tema muusikukarjäär kestis 33aastat, mille jooksul ta andis välja 26 plaati.

Tuntumad tema lauludest on «Syksyn sävel», «Viidestoista yö», «Marilyn», «Mä lähden maalle», «Pyhä toimitus», «Rakkauden ammattilainen», «Musta aurinko nousee» ja «Norjalainen villapaita».

«Eesti, Eesti, kaipaan sua perkeleesti,» laulis Juice Leskinen 1980ndatel. 1997. aastal Tallinnas Soome Instituudis esinedes rääkis muusik, et kuigi Eesti on tore koht ja talle meeldib siin käia, pole ta viibinud Eestis kunagi üle kahe päeva ning erilist igatsust ta Eesti järele ka ei tunne.

Hetkel kuum