26. november 2006 kell 22:00

Applied Materials taas investorite huviorbiidis

Tuntud protsessorite tootmisseadmete tootja Applied Materials on pärast 2000. a tehnoloogiasektori börsikrahhi taas investorite huviorbiiti jõudmas.

Ettevõte on tehnoloogiasektori arenguga kaasas käinud, laiendanud tooteportfelli, et pakkuda seadmeid kiiresti kasvavatele sektoritele, nagu päikesepaneelid, tarbeelektroonika ja energia-efektiivne klaas.

Kuigi ränipõhised päikesepaneelid moodustavad 75% kogu sektorist, keskendub ettevõte päikesepaneelide tootmisvarustuse pakkumisel õhukese filmi (thin film) tehnoloogiale. Õhukese filmi tehnoloogia arendamise eesmärk on viia aastaks 2010 päikeseenergia hind samale tasemele fossiilsetest kütustest toodetud energiaga. Odavamad päikesepaneelid kiirendavad sektori kasvu ja see omakorda tähendab rohkem tellimusi Applied Materialsile.

Oktoobris esitles firma vedelkristallekraanide (LCD) tootmisvarustuse uut põlvkonda. Põhjalikud katsetused on tõestanud, et täisautomaatne süsteem muudab tootmisdefektide esinemise minimaalseks, võimaldades vähendada tootmiskulusid. Nõudlus selle tootmisliini järele võiks tulla suur, sest lameekraanide tööstuses on tihe konkurents ja ellu jäävad ainult need, kes toodavad efektiivsemalt.

LCD-ekraanide äri kasvab tohutu kiirusega, tagades Applied Materialsi toodetele pikaajalise ja kasvava nõudluse. 2007. a kasvab LCD-telerite müük 63%, ulatudes 17,8 miljoni USA dollarini. Aastaks 2010 ennustatakse LCD-telerite müügimahuks 42 miljonit telerit.

Applied Materials on otsustanud pakkuda seadmeid ka tarbeelektroonika mälukiipide tööstusele. Mikrokiipide tootmises on äärmiselt tihe konkurents ning pidevalt langevad hinnad sunnivad tootjaid otsima tõhusamaid tootmismeetodeid.

Arvutiprotsessorite tootmisvarustuse nõudluses toimub hetkel lühiajaline jahenemine. Sellegipoolest on nõudlus suur, kuna Intel ja teine kiibitootja AMD on hinnasõjas, võideldes turuosa ja tehnoloogilise liidripositsiooni üle. Üliterav konkurents on pannud neid uuendama inventari ja rajama tehaseid madalama tööjõukuluga piirkondadesse.

Applied Materialsi aktsia on olnud üle kahe aasta uinuvas olekus, liikudes vahemikus 15 kuni 20 dollarit. Häid ostuvõimalusi võib lähitulevikus pakkuda firma poolt prognoositud lühiajaline tellimuste vähenemine. Varem või hiljem jõuab investorite teadvusesse fakt, et ettevõte on läbinud uuenduskuuri ja lööb jõuliselt kaasa uutes, kiiresti arenevates sektorites.

Globaalne päikeseenergia äri maht on hetkel 11 miljardit dollarit. Keskkonnateadlikkus on muutunud vältimatuks vajaduseks ja seetõttu ennustatakse taastuva energia äri mahuks 2015. aastal 167 miljardit dollarit.

USA California osariik on püstitanud eesmärgi vähendada aastaks 2020 kasvuhoonegaaside emissiooni 25% võrra. Eesmärgi saavutamiseks paigutatakse aastaks 2018 päikesepaneelid miljoni hoone katusele.

Projekti rahastamiseks on loodud 3,2 miljardi dollari suurune fond. Globaalne elektrienergia nõudlus kasvab pidevalt. Näiteks USA aastane elektrimüük on umbes 1 triljon dollarit. "Isegi kui päikeseenergia tootmine kasvab 25% aastas 40 aastat järjest, ei suuda see ikkagi rahuldada veerandit eeldatavast elektrienergia nõudluse kasvust," arvab Applied Materialsi tehnoloogiajuht Mark Pinto.

Päikeseenergia suur kasvupotentsiaal ja keskkonnasäästlikkus moodustavad hea kombinatsiooni, sest investorid näevad rahategemise võimaluse kõrval ka moraalset mõõdet, kuna panustatakse keskkonda säästvasse innovatsiooni.

Loo autor omab Applied Materialsi aktsiaid.

Autor: Erlend Zirk

Hetkel kuum