Tarvo Vaarmets • 27. november 2006 kell 22:00

Kallinemisest pole pääsu

Järgmise aasta toornafta keskmine hind barreli kohta on Dallase fondijuhi Boone Pickensi sõnul tõenäoliselt 70 dollarit. Investeerimispank Lehman Brothersi majandusteadlane Ed Morse pakub järgmise aasta keskmiseks nafta hinnaks aga 72 dollarit barrel. Mõlemal juhul ületab see praegust selle aasta keskmist hinda, mis on 66,7 dollarit barrel.

"Ma usun jätkuvalt, et nafta hind on praegu põhjas," sõnas Pickens, kes on viimasel kolmel aastal suutnud energiahindade tõusu õigesti ennustada. "Ma ei näe põhjust, miks peaks kasv läbi olema, kui maailmamajandus kasvab endiselt," sõnas ta.

Maailma suuremate naftakontsernide kasumid kerkivad sel aastal suure tõenäosusega rekordtasemeni, sest selle aasta keskmine naftabarreli hind on 2005. aastaga võrreldes praegu umbes 10 dollari võrra kõrgemal.

Nafta hind on selle aasta juulis saavutatud tipust alanenud 30%. Millal nafta, kütuste ja maagaasi hinnad tõusma hakkavad, sõltub Pickensi sõnul külma saabumisest USAs.

"Väljavaade on väga tugev," kommenteeris Victory Capital Managementi analüütik Jason Putman. "Järgmise 3-5 aasta energiasektori ootused on enneolematult head," lisas ta.

Nafta hind on tõusnud juba peaaegu viis aastat ja energiaettevõtted müüvad uute projektide finantseerimiseks aktsiaid. "Energiasektori IPOde kasv peegeldab kindlust, et tänaste hindade ärakasutamiseks leidub veel küllalt nafta- ja gaasivarusid," arvas Cambridge Energy Research Associatesi juht Daniel Yerrgin.

"Naftakontsernid näitavad ka edaspidi ilusaid numbreid, sest uurimist ja rafineerimist on vaja laiendada," ütles Wood Mackenzie Consultantsi energiasektori analüütik Praveen Martis. "Energiasaaga lõpp on veel kaugel," lisas ta.

Nafta hind tõusis eile pärast Saudi Araabia naftaministri sõnavõttu. Minister ütles, et Saudi Araabia võib kütusehindade kergitamise eesmärgil toetada OPECi toodangumahu kärpimist. Kui novembris tehtud OPECi otsus tootmise tagasitõmbamise kohta hindadele toetust ei suuda pakkuda, on võimalik, et naftariike ühendav organisatsioon vähendab tootmismahtu detsembris uuesti, kirjutas Londoni ajaleht Al-Hayat üleeile. OPEC, mis pumpab 40% kogu maailma naftast, soovib liikmesriikide sõnul hoida barrelihinda 60 dollari kandis.

"Kuigi Saudi Araabial on tõsi taga, ei arva ma, et mahtu vähendatakse nii palju kui eelmine kord," ütles konsultatsioonifirma Fat Prophets analüütik Greg Smith.

Associated Pressi hinnangul on naftatööstus kütuse hinna ise kunstlikult üles ajanud.

Ettevõtted ei otsi tootmismahu suurendamise võimalusi, pigem vastupidi - nad üritavad vähem toota ja puurtorne isegi sulgeda. Konkreetselt tuuakse välja Royal Dutch Shell, mis väidetavalt ilma suurema põhjuseta sulges Bakersfieldis asuva tehase.

Kasumit kaitstakse ka uute tornide rajamisest hoidumisega, leiab uudisteagentuur. Naftatööstus eitab hindadega manipuleerimist.

Mõningaid fakte, mis näitavad, et turuga võidakse manipuleerida:

1. Hinnabuumi ajal 1999. aastast kuni tänaseni puuris naftatööstuses kuus 7% võrra vähem uusi puurkaeve kui eelnenud madalate või stabiilsete hindadega seitsme aasta jooksul.

2. Kõrgete hindade ajal kasvasid USA toornaftavarud keskmiselt ainult 6%, võrreldes 14%ga eelmise tsükli ajal.

3. Gaasivarud on hinnatõusu ajal suurenenud eelmise perioodi 15%ga võrreldes keskmiselt 5 protsendi võrra vähem.

Hetkel kuum