28. november 2006 kell 22:00

Esimesed sammud äris isa toetusega

Viimane variant on näiteks ärimehe Urmas Sõõrumaa 20aastase poja Tõnisega, kes on Raplamaal asuva Adila puhkekompleksi osanik. Tõnis Sõõrumaa osalus ettevõtmises on 40 000 krooni, ülejäänud 360 000 krooni on firmasse paigutanud turvakuningas Urmas Sõõrumaa.

"Isa huvi oli see, et mul tegevust oleks, ja kuskilt peab ju alustama," räägib Tõnis Sõõrumaa ettevõtmise kohta. Palju ta äri kohta avaldada ei taha, kuid ütleb, et oma firma annab võimaluse omada millegi üle kontrolli ning on huvitav. Ta sõnab, et see on pigem hobi kui töö. Enamik ajast läheb õppimisele.

See, et firma praegu kahjumis on, pole Tõnis Sõõrumaa sõnul suur asi. "Kõik on kontrolli all, raha on investeeringutele läinud," räägib ta.

NCC Ehituse juht Toomas Aak ütleb, et noortel on raske töökohta leida ja eks isad ikka muretsevad oma poegade käekäigu pärast. Nii võttis temagi oma poja Indreku enda juhitavasse firmasse tööle. Sellele vaatama kinnitab isa, et poja tegemistesse ta ei sekku. "Meie vahel on nii palju alluvussuhteid. Olen võtnud range joone," räägib Toomas Aak ning lisab, et kui üldse, siis on tema pojal ülemusest isast rohkem kahju kui kasu olnud.

Kas see vastab tõele, Indrek Aak kinnitada ei tahtnud. Telefoni võttes ütleb ta vaid, et ei tahaks vaatamata sellele, et isa rääkis, kommenteerida.

Toomas Aak lisab, et pojas järeltulijat ta ei näe, pigem usub varianti, et poeg firma selja taha jätab ning mujale õnne otsima läheb. "Isade ja poegade järeltulijasuhe võib olla mõnes erafirmas, aga mitte väliskapitalil põhinevas firmas," leiab Aak.

Isa poolehoidu on tunda saanud ka Olympic Casino omaniku Armin Karu tütar Ines ja ehitusärimehe Andres Kogeri poeg Kaarel. Esimese pood MotherCare pakub kaupu noortele emadele, Ines Karu ise on ettevõtte turundusjuht. Raha firma alustamiseks sai Ines Karu isa käest, kuid ta plaanib kõik tagasi maksta. See võib omajagu aega võtta, sest esimese tegevusaasta jooksul sai ettevõte 4 miljoni kroonise käibe juures pea 900 000 krooni kahjumit.

Kaarel Kogeri juhitav firma on tema isa Andres Kogeri ühe edukaima ehitusettevõtte nn parem käsi - haldusfirma, kellega koostöös tehakse mitut projekti.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum