Piret Reiljan • 30. november 2006 kell 6:50

Hiiumaal igaühel oma firma

Hiiumaal tekib uusi ettevõtteid nagu seeni pärast vihma ja saar on Harju-, Tartu- ja Pärnumaa järel üks Eesti aktiivsema ettevõtlusega piirkondi.

"Öeldakse tõesti, et Hiiumaal on igal mehel oma firma. Levinumad on nn elustiiliettevõtted - turistide majutus ja toitlustamine," ütles kohalikku ettevõtlust arendava Tuuru SA juhataja Aivi Telvik.

Hiiu maavanema Hannes Maaseli sõnul on Hiiumaa edu võti jätkuvalt tööstus. "Kalatööstust meil muidugi enam ei ole, aga see-eest tegutseb palju plastitootjaid, kes otsivad pidevalt laienemise võimalusi," rääkis ta. Teine magnet on maavanema sõnul turism ja saarel ringi sõites on täiesti tavaline, et talude juures kutsuvad kirevad sildid öömajale.

Ligi 15 aastat Hiiumaal plastitööstuse ja transpordiga tegelenud M ja P Nurst ASi juhi Agur Nursi sõnul on ainus piirang suurte plaanide teostamisel töökäte puudus. "Kohalike plastitootjatega konkureerime ainult tööjõu pärast, kliente me üksteiselt üle ei löö," sõnas Nurs. Välistööjõus Hiiumaa ettevõtja pääseteed ei näe. "Aafrika odav tööjõud on harjunud oma banaani niisama kätte saama, töökaid eestlasi nendega ei asenda," märkis mees.

FIEde rohkust Hiiumaal põhjendas Nurs ka sellega, et mõnes tehingus, näiteks maa ostmisel, tuleb ettevõtte omamine kasuks.

Oskustööjõu puuduse üle kurtis ka Hiiumaa Tarbijate Ühistu tegevjuht Agu Kohari. "Kes tahab, leiab kindlasti Hiiumaal tööd. Aga mis puutub uutesse ettevõtjatesse, siis majutamise kõrval on hoo sisse saanud ka astelpajukasvatus," rääkis Kohari.

Maaseli sõnul võib tööjõupuudus Hiiumaa majanduslikule arengule üsna pea piiri peale panna. "Üritame noori Hiiumaal hoida, ehitame uusi kortereid ja arendame hariduse omandamise võimalusi," sõnas ta.

Ettevõtjad peavad Hiiumaa suurimaks ärieeliseks turvalisust. "Meile tähendab kaubavedu laevadega küll lisakulu, kuid samas ei pea me kauba valvamiseks turvafirmasid palkama," naeris Nurs.

Tänavu taotles EASi kaudu alustava ettevõtluse toetust 12 Hiiumaa firmat, neist pooled olid tegevusalaks märkinud turismi. Praegu on täies mahus finantseeritud seitse taotlust, kaks on veel menetlemisel.

Hetkel kuum