ÄP fototoimetus • 30. november 2006 kell 22:00

Mustkunstnik Priit Vilba trikid

Reformierakondlasest ehitusmees, korra ka komeedina Tallinna meeripostilt üle tuhisenud Priit Vilba on taas ametit vahetanud. Temast on saanud mustkunstnik. Viibutab korra oma võlukepikest "oktoobri" kohal, vupsab mustast kõvakübarast välja korralik laste jäähall. Viibutab teist korda - on tulemuseks kaheksakorruseline hotell. Ja jäähall on moondunud väikseks liuväljaks.

Äripäeva meelest ei ole kunagise lastestaadioni mitu moondumisprotsessi ehk Priit Vilba mustkunstitrikid sellised, mille peale saaksime käsi plaksutada ja "braavo" karjuda, vaid mis sunnivad, sõrmed suus, vilistama.

Aga veel valjema vilekoori on ära teeninud Tallinna linnavõimu käitumine põhimõttel "kama kaks".

Konkursita maatüki kinkimine, planeeringutega venitamine, linnakodanike rahaga oma möödapanekute pärast kohtuuste kulutamine ja lõpuks käegalöömine, et äh, tulgu, mis tuleb, ja tehke, mis tahate - selline tegutsemismall on pealinna puhul juba tavaline. Ning selle tulemusena moonduvad ka algselt kiiduväärt ettevõtmised tundmatuseni.

Iseenesest olnuks ju linna südames spetsiaalselt lastele mõeldud spordiasutusel jumet - ikkagi midagi linnakodanikele. Kuigi normaalselt juhitud linnades on sellised asutused tavaliselt paigutatud ääre poole.

Toimetus ei julge pead anda, et jäähokiliit, mida juhib Priit Vilba, sihtis algselt sada protsenti sel üllal eesmärgil uhke rahandusministeeriumi naabruses asuvat jumalast maha jäetud maalappi, endise lastestaadioni krunti. Liiga rohkelt on kerkinud üles põhjamuda väga paljude linna maaga seotud kinnisvaraprojektide lähemal uurimisel.

Ja ka selle projekti tagant paistab õige magus kinnisvarakrunt - 7700 ruutmeetrit ideaalses asukohas on justkui spetsiaalselt kinnisvaraarendajate unelmate elluviimiseks loodud. Aga me ei taha ka täielikult välistada, et Vilba kunagi tõepoolest mõtles ainult laste jäästaadionit teha - nagu Vilba ise toimetusele kinnitas. Et just rahastajate puudus - ka linn keeldus sotsiaal- või õigemini kultuuriobjekti toetamisest - on peamine põhjus, miks laste jäähallist on tänaseks jäänud vaid ripats suurema äriprojekti küljes.

Hotell on kindlasti tulusam ettevõtmine ja suudab ka jäähalli ülal pidada, aga kes ütleb, kui kaua ta seda teha tahab - 50 aastat on krunt igal juhul ärimeeste käes.

Seepärast poleks pealinn tohtinud käega lüüa, vaid pidanuks kokkuleppe Vilbaga üles ütlema. Puhtalt äriprojekti jaoks saab magusat linnamaad pakkuda vaid konkursi kaudu. Vilba laste jäähalliprojekti puhul peame aga paraku tõdema, et kuigi ta tahtis parimat, kukkus välja nagu alati. Hookus-pookus: oli jäästaadion, nüüd, ups, hotell.

Autor: ÄP

Hetkel kuum