30. november 2006 kell 22:00

Tellis saab Aseri märgiks

Aserisse sisse sõites jääb mulje, nagu oleks tegemist kummitustelinnaga. Inimesi on tänavatel vähe, autosid pole. Miski ei anna märki, et tegemist on alevikuga, kus Austria päritolu Euroopa suurim tellisemüüja Wienerberger toodab suure osa oma ekspordiks ning Eesti turule mõeldud tellistest.

Firma juhatuse esimehe Lars-Erik Nyströmi sõnul on uus tehas kogu grupi uhkus. Au on suurendatud ka sellega, et avamiseks on Austria suursaadiku kõrval kohale palutud ka endine president Arnold Rüütel, kes peab pika kõne sellest, kuidas alguses oli mets ning siis savi, millest valmistatakse telliseid.

Nyströmi sõnul aitab uus tehas säilitada liidripositsiooni Euroopas ning teist kohta maailmas. "Vastvalminud tehases toodetakse fassaadi- ja täistelliseid, võimsuseks prognoosime 30 miljonit tellist aastas," märgib firmajuht.

Kokku toodavad idavirulased austerlaste järelevalve all aastas 48 miljonit tellist ja 5 miljonit katusekivi. Võrdluseks nii palju, et sellega võiks ehitada umbes ühe ruutkilomeetri fassaadi ja katta 300 000 ruutmeetrit katuseid. Kõik need kivid valmivad 160 meetri pikkuses tunnelahjus, mis neid 1200 kraadi juures kuumutab.

Koos 30 uue töökohaga on Wienerberger kokku 50 töötajaga valla suurim tööandja. "See tõstab tunduvalt valla suurima ettevõtte tootmiskultuuri, parandab oluliselt töötingimusi ning on määrav tegur nii valla kui ka kogu Virumaa tööhõiveprobleemi lahendamisel," ütles Aseri vallavanem Urve Takjas. Ja nagu märkis Ida-Viru maavanem Ago Silde, on tellis nüüd maakonna visiitkaart.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum