2. detsember 2006 kell 10:21

Maaomaniku metsaraie seadis ohtu üliharuldased samblikud

Keskkonnateenistus ei saanud looduslikult väärtusliku metsa raiumist keelata.

Metsaettevõte Lignator ostis varakevadel Lääne-Virumaal paarikümne miljoni krooni eest metsamaad ning hakkas enda soetatud kinnistul Aruküla läheduses metsa raiuma, kirjutas Eesti Päevaleht. Metsaraiet teeb Lignator aga ka väärtuslikus metsaelupaigas, kus kasvavad haruldased samblad ja samblikud.

Tegemist on ligemale 46-hektarise metsaalaga, millest veidi enam kui kolm hektarit on keskkonnaspetsialistid tunnistanud vääriselupaigaks ehk kohaks, mis vajab säilitamist seal kasvavate harvaesinevate liikide tõttu. Hariliku kopsusambliku ja säbriku, kännukatiku ning sulgja õhiku kõrval on teadlased sealt leidnud ka musta ja mustjat limasamblikku, mis on kantud kõige ohustatumate liikidena Eesti punasesse raamatusse. Vahepeal arvati, et need liigid on juba meie loodusest kadunud.

Kohalik keskkonnateenistus, kes raiumiseks loa andis, on sunnitud aga hävitustööd abitult pealt vaatama, sest sekkumiseks pole voli. “Erametsamaadel paiknevaid vääriselupaiku saame me kaitsta ainult siis, kui meil on maaomanikuga sõlmitud vabatahtlik leping, mille puhul riik kompenseerib elupaiga säilitamisest saamata jäänud tulu,” selgitas Lääne-Virumaa keskkonnateenistuse juht Aivar Lainjärv, märkides, et Lignatoriga pole neil sellist lepingut sõlmitud.

“Kui maaomanik vääriselupaika vabast tahtest kaitsta ei taha, on selle kaitsmine väga keeruline. Ainus, mis me teha saame, on omanikku veenda. Sundida me ei saa, sest selleks pole seaduslikku alust,” nentis Lainjärv.

Hetkel kuum