Maris Lauri: avaliku sektori palkade tõus peab järgima erasektori oma

04. detsember 2006, 09:23

Hansabank Marketsi makroanalüütik Maris
Lauri kirjutab Eesti Päevalehes, et palju vähem on sel sajandil räägitud riikide
ebaõnnestumistest – sellest, kuidas edukas algus on korraga kehvasti lõppenud.

Portugali 1980–1990-ndate areng meenutab paljuski praegust Eestit: majanduskasv oli väga kiire, ulatudes ajuti 10% lähedale, töötus vähenes, välistasakaal halvenes, laenud kasvasid välisraha sissevoolu ja madalate intresside toel ülikiiresti, üleüldine optimism ergutas investeerima ja kulutama.

Maailma selle sajandi alguse majandusseisak osutus Portugalile raskeks – 2003. aastal mõõdeti koguni 1,1%-st majanduslangust –, mõni eelnevatel aastatel kuhjunud probleem osutus järsku liiga suureks, et iseenesest laheneda.

Portugali majandusolusid mõjutas oluliselt ka valitsuse tegevus: soodsa majandusarengu ajal ei loodud reserve ega kaalutud pikaajaliseks arenguks mõistlikke investeeringuid, vaid kulutati raha vahel üpriski hoolimatult.

Nagu Eestiski, nii leidus ka Portugalis valitsusliikmeid, kes arvasid, et avaliku sektori palkade kiire kasv toob jõukuse, ning nemad olid enamuses, märgib Lauri.

Avaliku sektori palkade tõus peab järgima erasektori oma, mitte vastupidi, sest vaid erasektor tajub kohe, kui mingid proportsioonid lähevad paigast ära, ning seab siis oma tegevuse ümber, leiab Lauri. Valitsus avastab asjade viltumineku alles kuid hiljem, kui maksutulud on juba mõnda aega vähenenud, ning midagi ette võtta suudab ta tavaliselt alles siis, kui on juba lootusetult hilja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2006, 09:22
Otsi:

Ava täpsem otsing