Tallinna Börsil uued indeksid

Mariliis Pinn 04. detsember 2006, 12:01

Tänasest on Balti väärtpaberiturul uued
üld-, võrdlus- ja sektoriindeksid ning kaubeldav indeks.

Uute indeksite käivitamine on samm Balti ja Põhjamaade väärtpaberiturgude integreerimisel, muutes Balti väärtpaberituru võrdlemise ja investeerimisotsuste tegemise lihtsamaks, teatas börs.

Balti väärtpaberituru uude indeksiperekonda kuuluvad lisaks kohalikele üldindeksitele Balti üldindeks (OMX Baltic All-Share), Balti võrdlusindeks (OMX Baltic Benchmark), Balti kaubeldav indeks (OMX Baltic 10) ja Balti sektoriindeksid (OMX Baltic Sector), mis sisaldavad Tallinna, Riia ja Vilniuse börsidel noteeritud ettevõtete aktsiaid.

"Koostöös turuosalistega välja töötatud võrdlusindeks ja kaubeldav indeks sobivad erinevate investeerimistoodete loomiseks ning ka tuletisväärtpaberite alusvaraks. See loob investoritele täiendavad investeerimisvõimalused, tõstab indeksisse arvatud aktsiate likviidsust ning muudab Balti väärtpaberituru nähtavamaks ja atraktiivsemaks," sõnas Kalle Viks, Tallinna Börsi tegevjuht.

"Uued indeksid aitavad turuosalistel ning investoritel paremini jälgida Balti väärtpaberituru arenguid ning ning toovad välja atraktiivsed investeerimisvõimalused. Indeksite arvutamine on ühtlustatud OMX grupi reeglitega, mis annab võimaluse indekseid, ettevõtteid ja sektoreid paremini võrrelda ka Põhjamaadega," ütles Johan Rudén, OMX Balti turgude juht.

Uued indeksid arvutatakse eurodes ning hinna- (PI) ja tulususindeksina (GI). Kaubeldav indeks OMX Baltic 10 arvutatakse ainult hinnaindeksina.

Kaubeldavat indeksit (OMX Baltic 10 Tradable) arvutatakse reaalajas, üldindeksit (OMX Baltic All-Share) ja võrdlusindeksit (OMX Baltic Benchmark) iga 60 sekundi järel. Sektoriindekseid arvutatakse üks kord päevas, peale kauplemispäeva lõppu.

Kõigi indeksite algväärtuseks on 100 ning algkuupäevaks 31.12.1999.

Kaubeldava indeksi (OMX Baltic 10 Tradable) ja võrdlusindeksi (OMX Baltic Benchmark) koosseisud vaadatakse üle kaks korda aastas - 1. jaanuaril ja 1. juulil. Indeksi koosseis 2007. aasta esimeseks poolaastaks avaldatakse 15. detsembril 2006.

Kohalike üldindeksite OMX Tallinn, OMX Riga, OMX Vilnius arvutamine jätkub, kuid senise Balti võrdlusindeksi BALTIX arvutamine lõpeb 2007. aasta 30. juunil, kuna see asendub OMX Baltic (OMXBB) võrdlusindeksitega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2006, 12:01
Otsi:

Ava täpsem otsing