Eesti pääs Põhjamaade elektribörsile viibib

Harry Tuul 05. detsember 2006, 00:00

"Fantastiline tunne. See oleks nagu viisavabadus, mis on laiendatud elektronidele," iseloomustas oma meeleolu Eesti Energia juht Sandor Liive elektrilisel avamispeol. Nii nautis sadakond külalist Estlinki avamist peoruumis, kus muusika, valgus ja isegi lauakaunistused meenutasid elektrit.

Harku alajaamas käivitasid sümboolselt kaabli Eesti, Läti ja Leedu esindajad eesotsas majandusminister Edgar Savisaarega. Nad panid ekraanidel särtsuva valguse liikuma ühtse joana. Espoo alajaamas tegi sama Soome väliskaubanduse ja arengu minister Paula Lehtomäki. "On sümboolne, et avamine sattus pimedale jõulukuule, mil tähistame valguse võitu pimeduse üle," ütles Savisaar veidi varem.

Esimesed 10 MW Eestist toodetud elektrit suunas põhjanaabri poole vajutusega arvutiklahvile president Toomas Hendrik Ilves. Kohal oli ka Euroopa Liidu energiavolinik Andris Piebalgs, kelle kalendriga Estlinki avamisüritus sobitati. "Balti riigid ei ole enam energiasaared Euroopa Liidus. Nüüd on olemas sild," märkis Piebalgs.

Seoses kaabli rajamisega tõstis Liive esile kolm olulist punkti. Estlink lubab energiaettevõtetel elektriga kaubelda, see on esimene kord, kui ühendatakse Balti ja Põhjamaade turud, ning kaabel tagab tarne turvalisuse. "Estlinki rajamisega laiendame turgu. See tagab, et igal ajal on olemas elekter parima hinnaga," ütles Liive.

Ta lisas, et kindlasti ei jää see ainukeseks projektiks. "Meil on plaanis ehitada teine kaabel Eesti ja Soome vahele," lisas Liive, kes näeb ideaalis selle valmimist 2010. aastal. Lisaks käivad läbirääkimised ühenduskaabli rajamiseks Leedu ja Poola ning mõne Baltimaa ja Rootsi vahele.

Igapäevaselt hakkab ühendus Soomega tööle hiljem, sest Estlinki veel testitakse. Teine kauplemise takistus on soomlaste kehtestatud tollimaks 2 eurot/MWh, täisvõimusel peaks Eesti elektrit müües maksma 700 eurot tunnis. "Meid ei käsitleta ühtse Euroopa elektrituru osana. Kui saame selle staatuse, siis tollimaks kaob," selgitas Estlinki haldava ASi Nordic Energy Link juhataja Indrek Aarna, kelle sõnul on seda oodata aasta jooksul. Eestisse elektri sisseostul tollimaksu ei ole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing