7. detsember 2006 kell 22:00

Põnevad kõlavärvid Vox Clamantise sünnipäeval

Ansambel Vox Clamantis tähistab oma 10. tegevusaastat koos sõpradega muusikas rikkaliku ja eriilmelise kavaga, milles vahelduvad iidne ja uus.

Kümme aastat tagasi gregooriuse laulude laulmiseks kokku tulnud ansamblist on kujunenud ainulaadne vokaalansambel Eestis, kes esitab gregooriuse laulude kõrval ka kõige nõudlikumaid nüüdisaegseid kompositsioone ning teeb koostööd väga erinevaid stiile viljelevate muusikutega, kellega Vox Clamantist ühendab sarnane muusikaline taju ja tunnetus.

Ansamblile kirjutada soovivate heliloojate hulk laieneb üha ja on avardunud Eestist väljapoolegi.

Ansambli asutaja ja kunstiline juht on Eesti suurim gregoriaani muusika spetsialist, Pariisis vastava koolituse saanud Jaan-Eik Tulve, kelle arvates seisneb ansambli tugevus järjepidevas töös ja heades lauljates.

Vaid kaks ansambli liikmeist, Raul Mikson ja Meelis Hainsoo teenivad igapäevast leiba lauljana, teised on muusikud laiemas mõistes - Kadri Hunt, Risto Joost, Mikk Üleoja ja Endrik Üksvärav dirigendid, Tõnis Kaumann helilooja, Riivo Kallasmaa oboemängija ning viimase eesti noorte interpreetide konkursi "Con Brio" võitja. Taniel Kirikali kohta kasutab ansambli juht väljendit "mees nagu orkester" - niivõrd rikas ja laia ulatusega on Kirikali hääl, kuigi erialalt on ta hoopis arvutispetsialist, nagu ka Siim Valdmets. Jaan J. Leppik on ortodoksi preester, Erik Salumäe justiitsministri nõunik. Suurepäraseks ansambliks seob selle kireva seltskonna ühine muusikatunnetus ja mõtlemine.

Juubelikontserdi kavas on gregooriuse laulud kõrvuti moodsa muusikaga, muu hulgas kolme tunnustatuma kaasaegse eesti helilooja Arvo Pärdi, Helena Tulve ja Toivo Tulevi uudisteostega, mis kõlasid novembris esiettekandel väga asjatundliku publiku ees Eesti kultuurifestivalil Baselis.

Tulevi ja Tulve teosed on spetsiaalselt ansambli sünnipäevaks loodud. Helena Tulve pühendusteoses sopran Arianna Savallile ja ansamblile on hispaania vanamuusik kaasaegset muusikat esitades päris uudses rollis.

Põnevaid kõlavärve aitavad sünnipäevakontserdil luua kauased koostööpartnerid, kellega ansamblit seob ka improvisatsiooniline kontakt - Ameerika meistertrummar Brian Melvin, organist Aare-Paul Lattik, Weekend Guitar Trio ja Hortus Musicus.

Autor: Kersti Inno

Hetkel kuum