Iraani holokaustikonverents vihastab juute

11. detsember 2006, 12:42

Iraan avas esmaspäeval konverentsi, et
arutada, kas natsid kasutasid gaasikambreid juutide tapmiseks, sellega on Iraan
välja vihastanud Lääne esindajad ja saanud Iraani juutide kogukonna kriitika
osaliseks.

Teheranis toimuval konverentsil on arutluse all ka teised holokaustiga seonduvad faktid, kirjutas Financial Times.
"Konverentsi eesmärk ei ole eitada ega kinnitada holokausti," ütles Iraani välisminister Manouchehr Mottaki. "Ürituse põhiline eesmärk on anda võimaluse neile mõtlejatele, kes Euroopas seda vabalt teha ei saa, avaldada oma arvamust holokausti kohta."

Konverentsi läbiviimine on inspireeritud president Mahmoud Ahmadinejadist, kes alates oma võimuletulekust 2005. aasta augustis on rahvusvahelist avalikkust ärritanud kommentaaridega, kus ta on holokausti nimetanud müüdiks ja nimetanud Iisraeli vähkkasvajaks.

Iraanis toimuv üritus on saanud holokaustis ellujäänute, juudi-organisatsioonide, inimõiguslaste ja lääne riikide valitsuste kriitika osaliseks.

Konverentsist osavõtjate seas oli ka Ameerika akadeemik, Ku Klux Klani liider ja endine Louisiana vabariiklaste esindaja David Duke.

Prantsuse kirjanik Georges Thiel ütles, et holokaust on suur vale: "Juute kiusati taga, see on tõsi. Kuid koonduslaagrites ei olnud mingit spetsiaalset tapmismasinat, näiteks gaasikambreid."

Konverents on endast välja viinud 25 000 liikmega Iraani juudikogukonna. Kogukonna liider Moris Motamed ütles, et holokausti eitamine on üüratult suur solvang.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. December 2006, 12:42
Otsi:

Ava täpsem otsing