Vene börs keerutab tipu lähistel

Tarvo Vaarmets 12. detsember 2006, 00:00

"Kõik on väga positiivne, tegemist on aastalõpuralliga, ostetakse kõike. Tegelikult viimase kahe-kolme nädala jooksul on ostupoolel olnud kohalikud ise, välisinvestorite toetust turul pole," kommenteeris viimase aja kiiret tõusu Fedotova.

"Meeleolu on positiivne, naftabarreli hind püsib 60 ja 65 dollari vahel," lisas ta.

Pärast 14 päeva kestnud tõusu näitas Venemaa enimkasutatav börsiindeks RTS eile esimesi nõrkuse märke. Investeerimispanga CITFinance arvates on selle põhjuseks madalam nafta hind ja üldine arenevate turgude aktsiate nõrkus, mis on investorid juhtinud kergele kasumivõtmisele eelkõige naftaaktsiatest.

Nafta hind kukkus eile New Yorgi kaubabörsi järelturul 1,1 protsenti, 61,33 dollarini barrelist, sest Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) 14. detsembri kohtumise otsuses erilist mõju maailma naftaturule ei nähta. Nigeerias toimuval kohtumisel kaalub OPEC, mis toodab umbes 40 protsenti kogu maailmas kasutatavast naftast, juba teist tootmismahtude vähendamist kolme kuu jooksul.

Venemaa on aga maailma teine naftaeksportija ja energiasektori ettevõtted moodustavad üle poole RTSi indeksist. Venemaa börsi peeglina kasutatav indeks on naftafirmade edu najal viimase kaheteistkümne kuu jooksul kerkinud koguni 70%. Fedotova tõi üksikaktsiate tasandil välja aga veelgi ekstreemsema näite.

"Mõni blue-chip (nn kvaliteetaktsia - toim.) on ühe kuuga tõusnud 60-70 protsenti, mis on ebanormaalne," viitas ta erakordselt suurele tõusule.

Ilusat tõusu on näidanud ka Venemaa suurima panga Sberbanki aktsia, mis on aasta algusega võrreldes kosunud 120 protsenti. Eile tegi pangaaktsia oma kõigi aegade tipu, makstes juba üle 2870 dollari, see aga teeb ettevõtte turuväärtuseks üle 57 mld dollari ehk üle 675 mld krooni. Sberbank lõikab kasu üha kasvavast kinnisvaralaenu võtjate arvust ning plaanib järgmise aasta alguses Merrill Lynchi analüütiku Paul Tuckeri andmetel ka järgmist aktsiaemissiooni.

"Riigis on endiselt väga vähe laenuvõtjaid ja me arvame, et see on järgmine suurepärane edulugu," viitas Tucker kasvu jätkule.

Praegu on pangandussektor Venemaa börsil halvasti esindatud. Fedotova sõnul on Sberbank börsil oma sektori ainuke arvestatav nimi. Järgmisel aastal peaks nii börsil olevate pangandusfirmade esindatus kui ka üldine majanduslik olukord fondijuhi arvates paranema.

"Ma pole lugenud veel ühtegi uuringut või arvamust, mis puudutaks Venemaa aktsiaturu negatiivset väljavaadet. Börsil laieneb järgmisel aastal ka aktsiate spekter, tulevad uued ettevõtted, näiteks pangad, praegu pole peale Sberbanki põhimõtteliselt midagi," rääkis Fedotova.

Vene majandus ja ka aktsiaturg sõltuvad suuresti naftabarreli hinnast, mille tõus on Fedotova arvamuse kohaselt ainult hea.

"Kui nafta hind püsib, siis on Venemaa ka positiivne. Kui aga tekivad probleemid Iraani või Koreaga, mis hinna veelgi kõrgemale viivad, on see Venemaa aktsiaturule loomulikult positiivne," selgitas ta.

Vene eliitaktsiaindeks RTS oli aasta algusest eile pärastlõunaks tõusnud europõhiselt 46,3 protsenti. Eestis vahendatavate ja juhitavate Venemaa-suunaliste fondide tootlus sinnamaale aga ei küüni. East Capitali Venemaa fondi tootlus oli aasta algusest eilseni 38,3 protsenti, Evli Greater Russia fondil 37,5 protsenti, Hansa Venemaa fondil 37,1 protsenti ja Sampo Mandatum Russia fondil 25,4 protsenti.

Kuid Eesti fondijuhid ei jookse kaasa suure turuväärtusega (toorainesektori) ettevõtete aktsiate tõusuga. Fondidel on piirangud, mis ei luba ühe ettevõtte aktsiasse enam kui kümme protsenti fondi raha paigutada. RTSi indeksis on Venemaa juhtiva panga ehk Sberbanki aktsia osakaal 14,2 protsenti, Lukoilil 13,6 protsenti, Gazpromil 13,3 protsenti. Teisejärguliste aktsiate käekäiku kajastav RTS-2 indeks on europõhiselt kerkinud 20,8 protsenti. Selle löömisega on kõik fondijuhid edukalt hakkama saanud. Globaalsete välisfondide lemmik on Morgan Stanley Capital Internationali ehk MSCI indeks. MSCI Venemaa indeksis on Gazpromi osakaal suisa 45,1 protsenti ja Lukoilil 17 protsenti. See indeks on kerkinud 36,9 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing