Riigikogu paisub parteide unistustes 126-kohaliseks

12. detsember 2006, 07:46

Kui täituksid kõigi erakondade
valimisunelmad, teeniksid 101 riigikogulase asemel rahvast 126 saadikut.
Julgeimad unistajad on sotsid ja reformierakondlased.

Keskerakonna unistuseks on koguda järgmise aasta märtsi esimesel pühapäeval 29 kohta riigikogus ehk ületada nii 1999. aasta kui ka 2003. aasta valimiste tulemus vähemalt ühe saadikukoha võrra, kirjutas Postimees.

Reformierakond on sõnastanud eesmärgi väga lihtsalt – võita valimised. Erakonna peasekretär Kristen Michal tõdes, et alguses arvestasid nad 27 kohaga, kuid kõik märgid näitavad, et alla 30 kohtadesaak ei jää. Seega neelaks kahe erakonna unistused juba üle poole parlamendist.

Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) naudib praegu riigikogus suurima ühisjõu staatust, kuna kahe peale kokku on neil 32 kohta.

Ühenderakond ei lase end heidutada järjest kahanevast avaliku arvamuse teotusnumbrist ning loodab kevadel täita 25 saalikohta. Rahvaliit loodab saada esindatud 15 saadikuga.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond läheb valimistel imet püüdma, sest erakonna esimees Ivari Padar nimetab erakonna eesmärgiks võita riigikogus tagasi 17 kohta, mille nad saavutasid 1999. aasta valimistel Mõõdukate nime all, ning rääkida selle tulemusega kaasa valitsuse moodustamisel.

Sotsidest saabki tõenäoliselt valimiste järel üks võimuliidu kaalukeeltest: kosilaspaariks võivad olla nii Keskerakond-Rahvaliit kui ka Reformierakond-IRL. Tähelepanuväärne oli selles mõttes ka sotside detsembri alguses peetud üldkogu.

Kui tavaliselt piirduvad erakonnad teiste parteide üldkogudele tervitustelegrammi saatmisega, siis sel korral külastasid sotse nii Keskerakonna esimees Edgar Savisaar kui ka Reformierakonna aseesimees Urmas Paet.

Padar on juba oma lauasahtlisse moodustanud nimekirja võimalikest ministritest. «On valdkondi, kus pink on sedavõrd pikk, et valik oleks väga raske,» tunnistab Padar.

Erakonna Eestimaa Rohelised (EER) üks liidritest Marek Strandberg on kindel, et valimiskünnise nad ületavad ning koguvad riigikogus kuni kümme kohta. Tõenäolisemate koostööpartneritena nimetavad nad sotsiaaldemokraate ja IRLi.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. December 2006, 07:45
Otsi:

Ava täpsem otsing