12. detsember 2006 kell 22:00

Haiglad ostavad palavikuliselt tehnikat

"Kohe kõvasti," vastas meditsiinitehnikat müüva Hansa Medicali juht ja omanik Siiri Võlu-Tiganik küsimusele, kui palju haiglad ning erakliinikud aparatuuri ostavad. Tema sõnul on praegu eriti kiire aeg - ostuhuvilisi ning riigihankeid on palju. "Homme on kolm riigihanget. Kaks Tallinnas üks Viljandis," kinnitas Võlu-Tiganik, kes kardab, et teist sellist aastat tõenäoliselt enam ei tule.

See, et uue aasta eelne ostubuum paisutab firmade kasumeid ja käibeid, on Võlu-Tiganiku sõnul samuti tõsi, sest müügiks ei lähe mingid odavad masinad. "Ei osteta endale vererõhuaparaadikest. Just kallist aparatuuri, mille hinnad on miljonites," rõõmustas ta olukorra üle, mis kestab juba septembri algusest. Kui palju praeguseks juba teenitud on, firmajuht öelda ei osanud. Ta vabandas muheledes, et arveid pole veel väljastatud ja summasid kokku arvutatud.

Ka kardioloogilise diagnostika, neuroloogilist ja kirurgilist aparatuuri ning patsiendi jälgimise monitore müüva AB Technology müügijuht Ilmar Kelder tunnistas, et ostuhuvi on viimasel ajal suurenenud. "Nii lähevadki eelpool mainitud seadmed ning veel paljugi muud müügiks justkui ahjusoe sai. Arvan, et uuel aastal see vaibub," sõnas ta veidi kurvalt.

"Kui ei ostaks, siis käituksime ju täiesti arutult," märkis Põhja-Tallinna Regionaalhaigla juhatuse liige Andres Ellamaa, viidates uuest aastast kehtima hakkavale 13protsendilisele juurdehindlusele.

Ellama ütles, et ega nad ebavajalikke masinaid ju ei taha, vaid ikka seda, mida tarvis. Lihtsalt ostmise tempot on veidi kiirendatud, sõnas ta. Põhja-Tallinna Regionaalhaiglal on käimas kümneid meditsiiniseadmete riigihankeid.

Pärimisele, kuidas hinnatõus haiglat järgmistel aastatel mõjutama hakkab, vastas endine Eesti tervishoiuminister, et siis on aparaatide eest juurde makstud summad kaotatud raha.

"See ei ole väga arukas tegu," ütles Ellamaa valitsuse otsuste kohta. "Kui võiksime oma teenuste hinnale ka lihtsalt 13 protsenti otsa panna, siis poleks midagi, aga kahjuks ei saa."

Kelder usub siiski, et kui haiglatel midagi väga vaja on, suudavad seda ka kõrgema hinnaga soetada.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum