Harry Tuul • 12. detsember 2006 kell 22:00

Ukraina pakkus titaani kaevandamist

Meediaärimees Hans H. Luik, turvaärimees ja investor Urmas Sõõrumaa, mööblitööstur Enn Veskimägi, Neinar Seli, Fjodor Berman on vaid osa kuulama tulnud tippettevõtjatest. Kumbagi riiki esindas ka endine peaminister - Tiit Vähi, nüüdne Silmeti ja Sillamäe sadama juht, ja Anatoli Kinah, kes on parlamendi liige ja esindab Ukraina Tööstuse ja Ettevõtjate Liitu (UTEL).

Eesti ettevõtjate huvi Ukraina vastu on taas kasvama hakanud. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhi Viljar Jaamu sõnul avatakse just Eesti ärimeeste initsiatiivil Kiievis esindus, mida hakkab juhtima endine Eesti Raudtee juht Parbo Juchnewitsch.

Jaamu sõnul on äri aluseks isiklikud suhted, mille arendamiseks äriseminar korraldatigi. Seminaril jõuti kohe ka ettepanekute juurde. Nii pakkus UTELi esindaja Anatoli Skoromnõi investeerida Eesti ettevõtjail Ukraina keskossa Tšerkassi oblastisse rajatavasse titaanikaevandusse.

Ka kaubandussuhted on taas elavnemas. Kui pärast Eesti Euroopa Liiduga liitumist ja vabakaubanduslepingu katkestamist Ukrainaga hakkas kaubavahetus kahe riigi vahel kahanema, siis sel aastal on see pööranud tõusule, kasvades Kinahi kinnitusel ligi 52 protsenti ning jõudes ELi-eelsele tasemele.

Seminari teiseks pooleks saabunud Ukraina president Viktor Juštšenko kinnitas, et Ukraina jätkab integreerumist Läänega ning juba järgmisel aastal loodetakse liituda Maailma Kaubandusorganisatsiooniga (WTO).

Seda vaatamata venemeelse peaministri Viktor Janukovitši hiljuti välja käidud mõttele luua ühine majandusruum hoopis Venemaaga ja röövida Balti riikidelt kogu transiit. "Balti riigid on Ukraina ajaloolised ja traditsioonilised partnerid. Juba ainuüksi teie kohalolek Ukrainas toob kaasa muutusi," rääkis Juštšenko.

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul on WTOga liitumine eelduseks, et saaks sõlmida vabakaubandusleppe ELi ja Ukraina vahel, millest Eesti ärimehed 2004. aastal ilma jäid. "Ukraina liitumine Euroopa institutsioonidega pole mitte ainult Eesti riiklik ja rahvuslik huvi, vaid ka kõigi ärimeeste huvi," kutsus Ilves kõiki ärimehi toetama Ukraina püüdlusi liikuda Euroopa suunal. "Ukraina tulevik on ka meie tulevik," lisas ta.

Kahe riikliku ettevõtlust arendava organisatsiooni juhid Jaamu ja Kinah pidasid Juštšenko ja teda saatva äridelegatsiooni visiiti õigeaegseks ja tarvilikuks. Osapoolte vahel sõlmiti koostöömemorandum.

Hetkel kuum