Võitis Tiina Komissarovi loodud Veriora noortekeskus

Tiina Kolk 13. detsember 2006, 00:00

Konkursil tunnistati 2006. aasta Eesti parimaks puitehitiseks arhitekt Tiina Komissarovi Veriora noortekeskus, mille konstruktsioonid tegid insenerid Tiina Levtšenko ja Tõnu Zirnask.

Žüriiliikme arhitekt Urmas Elmiku hinnangul oli konkursile esitatud tööde tase ühtlane, ilma selgete favoriitideta. Teisalt oli tase eelmiste aastatega võrreldes pisut kesisem. Elmiku rõõmuks näitavad aastate jooksul konkursile esitatud tööd jätkuvat huvi puidu kui ehitusmaterjali vastu. Liiatigi levib aastatega tema kinnitusel arusaam puidust kui kvaliteetsest materjalist.

Puuinfo projektijuht Märt Riistop rõõmustab konkursile esitatud laia valiku ühiskondlike ehitiste üle: kolm kooli, spordikeskus, taasiseseisvunud Eesti esimene noortekeskus.

Peaauhinna võitnud Tiina Komissarovi sõnul tegutses uue noortekeskuse maa-alal 1960. aastatel katlamajast ümberehitatud ühekordses viilkatusega puithoones Veriora klubi.

Amortiseerunud hoone lammutamise järel korraldas Veriora vald uue noortemaja ehitamiseks arhitektuurikonkursi, mille võitis Tiina Komissarov projekteerimisfirmast Draft.

Žürii hinnangul eristub arhitekti augustis valminud viltuse katusega üleni puidust ehitis muust keskkonnast noortepäraselt.

Arhitekti seletusel lähtus ta vana maja suurusest ja paigutusest krundil. Uus hoone kerkis samuti risti Võru-Räpina maanteega, ehkki tiigist veidi eemale, et võita juurde terrassiesist pinda.

Põhiplaanilt on noortekeskus ristkülik 24×9 m, majas on kasulikku pinda 249 m".

"Hoone maht on muutuva kõrgusega, maantee poolt vaadates tõusuga sissepääsu suunas. Madalamas osas on ehitis ühekordne, kõrgemas osas kahekordne," selgitab arhitekt.

Veriora noortekeskusel on peamiselt puitsõrestikseinad, vahelage kannavad puittalad, katust välisseintele toetuvad liimpuittalad. Madalat otsaseina ja külgseinu katab horisontaalne laudis, diagonaalseid külgseinu ja kald-otsaseina diagonaallaudis. Akende kohal on ilmastikukindel vineer, värvitud puidukaitsevärviga. Rõdupõranda ja terrassi lauad on sügavimmutatud puidust.

Siseviimistluses on rõhk pandud ehtsatele materjalidele. Esimese korruse põrand on betoonist, sisetrepp metallist. Seintel on vineerplaadid, laes katmata liimpuittalad ja talade vahel vineerplaadid.

Konkursi korraldasid Eesti Metsatööstuse Liit ja Puuinfo.

Konkursi tulemused määras žürii koosseisus: arhitektid Veljo Kaasik ja Urmas Elmik, insener Toomas Aakre, kunstiteadlane Mart Kalm ja Puuinfo projektijuht Märt Riistop.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing