Ralf-Martin Soe • 13. detsember 2006 kell 22:00

Eesti Pank: kasv võtab tuure maha

"Majanduskasv on jõudnud haripunkti ning haripunktile järgneb teatavasti langus," ütles Eesti Panga president Andres Lipstok eile.

Lipstok lisas, et nad ei oska öelda kindlat numbrit, aga majanduskasv peaks järgmistel aastatel jääma 6 ja 8 protsendi vahele, mis ei ole majandusele väga valus kukkumine.

Asepresident Andres Sutt tutvustas Eesti Panga uuringut, mille järgi võib Euribori tõustes 5% tasemele raskustesse sattuda ligikaudu 4500 peret. "Kordades kiiremini satuvad raskustesse need pered, kes on viimase poolteise aasta jooksul võtnud eluasemelaenu," ütles Sutt. Samas see kasv ei ole probleem, kui palgad tõusevad 15%, täpsustas ta.

Euribor on aastaga kõige madalamalt tasemelt tõusnud 1,6 protsendipunkti võrra, 3,785 protsendile ning turud ootavad veel vähemalt ühte intressitõusu 2007. aasta kevadel.

"Nobody knows, mis Euriborist saab," ütles Lipstok.

Eraisikute eluasemelaenude kohta märkis Sutt, et laenuvõtmiseks on turupotentsiaali veel 20 protsendil peredest. Samas on kinnisvaraturg mõnevõrra stabiliseerunud, sest kõrge hinnatase piirab nõudlust.

Eesti Panga hinnangul on probleemiks jätkuvalt vähene säästmine. "Majanduskasvu tipphetkel soovitab Eesti Pank võlakoormuse suurendamise asemel raha kõrvale panna," oli pangajuhtide sõnum.

Hetkel kuum